Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akaryakıt Fiyatlarında AB ve Türkiye’de Uçuk Zam Farkı

Türk lirasındaki değer kaybı ve yüksek vergiler nedeniyle akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş gündemden düşmüyor. Türkiye ve Avrupa Birliği’nde fiyatlar nasıl? İşte detaylar;
Akaryakıt Fiyatlarında AB ve Türkiye’de Uçuk Zam Farkı
HABER GİRİŞ

Jeopolitik krizlerle birlikte dalgalanan petrol fiyatları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde akaryakıt fiyatlarının oldukça yükselmesine neden oldu. Türkiye’de vatandaşın değişimine ayak uyduramadığı akaryakıt fiyatlarına gelen zam oranı Avrupa’ya fark attı.

Avrupalılar 1 litre benzini 2023 yılına kıyasla yüzde 1,5 oranında daha pahalı alırken Türkiye’de benzine yüzde 113 zam yapıldı. 2023 yılında ekonomi yönetiminin attığı sıkılaşma adımları, devreye alınan vergiler ve Türk lirasındaki değer kaybı, akaryakıt fiyatlarında fitili ateşleyen başlıklar arasında yer aldı.

Türkiye’de üst üste gelen zamların ardından Nisan 2023’te 20,37 TL olan motorinin litre fiyatı yüzde 106 artarak 42,1 TL’ye çıktı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde motorinin fiyatı litre başına 1.696 euro oldu ve 2023’e göre yüzde 4 düştü. AB ülkelerinde 95 oktan benzin fiyatının ortalama fiyatı ise 14 ayda yüzde 1,5 arttı.

Global Petrol Prices verilerine göre Almanya’da benzinin litre fiyatı yıllık yüzde 1,6 artarak 1,85 euro oldu. Belçika ve Fransa’da benzin fiyatlarının geçen yıla göre düştüğü görüldü.

Brent petrol geçen yıla kıyasla yüzde 3 artışla 88,9 dolarda, ham petrol ise yüzde 2 artışla 84,3 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.