Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Yolda mı? Petrolde Fiyat Artabilir

ABD ve G7 ülkelerinin Rus petrolüne yönelik yaptırımları artırması ile fiyatların artacağına dair endişeler artıyor. Detaylar haberde...
Rusya’ya Yeni Yaptırımlar Yolda mı? Petrolde Fiyat Artabilir
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında cereyan eden savaşın ardından, ABD ve G7 ekonomileri bir dizi yaptırımları hayata geçirmişti. Bu yaptırımlarda doğrudan Rus petrolü hedef alınmıştı.

Ukrayna savaşından bu yana Moskova’nın Çin’den sonra en büyük ikinci müşterisi olan Hintli petrol rafinerileri, yaptırımların yarattığı risk nedeniyle artık devlet tarafından işletilen Sovcomflot’a ait tankerleri kabul etmeyecek.

ABD, geçen yılın Ekim ayından itibaren Rus ham petrolünü taşıyan daha geniş tanker filosuna yönelik yaptırım kararları almıştı. Atılan bu adım ABD ve müttefiklerinin temel politika hedeflerinden biri olan Rusya’nın petrol gelirlerini kademeli olarak daraltma potansiyeli taşıyor.

Danışmanlık şirketi Energy Aspects’ten Richard Bronze, Rusya’nın özellikle Hindistan’a yönelik ihracatında üzerinde giderek artan bir baskı olduğunu, yaptırımlarla ilgili sürtüşmenin çok belirgin hale geldiği bir aşamaya geçildiğini söyledi.

Eurasia Group analistlerinden Greg Brew ise ABD’nin hem Rus ham petrolü hem de ihracatı üzerindeki yaptırım baskısının arttığını, Ukrayna’ya daha fazla yardım göndermekte zorlandığını belirtti. Bunun Ukrayna’nın savaş alanındaki şansının azaldığını Rusya’nın üstünlüğü ele geçirdiği bir zamanda olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Artan yaptırımların petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir etki yaratıp yaratmayacağı merak konusu. Enerji fiyatlarındaki yaşanması muhtemel bir artış doğrudan küresel ekonomideki enflasyon rakamlarına yansıyabilir.

Petrol piyasası bu hafta yatay bir aralıkta hareket etti. Ham petrol varil fiyatı 80 dolar seviyesindeydi. Brent petrol ise 85 dolardan alıcı buldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.