Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Açıklandı: Küresel Petrol Arzı Mart’ta Arttı

Uluslararası Enerji Ajansı'nın yayımladığı petrol piyasası raporuna göre küresel petrol arzı Mart'ta arttı. Detaylar haberde...
Rapor Açıklandı: Küresel Petrol Arzı Mart’ta Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Mart ayına ilişkin petrol piyasası raporunu yayımladı. Kuzey Amerika’da etkili olan soğuk hava dalgası nedeniyle Ocak ayında üretim kesintisi yaşanmıştı. Kesintilerin ardından küresel petrol arzı Mart ayında da yükselmeye devam etti.

Söz konusu dönemde bir önceki aya göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ham petrol üretimi günlük 110 bin varil arttı.

Rapora göre günlük ham petrol üretimi 27 milyon 50 bin varil oldu. Mart’ta küresel petrol üretimi ise günlük 410 bin varil arttı. 102 milyon 350 bin varile ulaştı.

Ayrıca ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 460 bin varil oldu.

Covid döneminde talepte yaşanan güçlü artışın bu yıl geçen yıla göre hız kaybedeceği öngörülüyor.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında IEA’nın raporunda elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasının talep üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği not edildi.

Küresel petrol talebinin bu yıl günlük yaklaşık 1 milyon 210 bin varil artışla 103 milyon 170 bin varil seviyesinde olması da bekleniyor.

Ham Petrol Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ham petrol yazım sırasında 86,1 dolardan işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.