Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Petrol Fiyatlarının Enflasyona Etkisini Değerlendirdi

Goldman Sachs tarafından hazırlanan raporda, petrol fiyatlarındaki artışın küresel enflasyondaki etkisinin sınırlı olacağı ifadelerine yer verildi.
Goldman Sachs Petrol Fiyatlarının Enflasyona Etkisini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları son dönemde küresel ekonomideki yüksek faiz ortamı ve jeopolitik gerilimlerdeki artıştan doğrudan etkileniyor. Fiyatlardaki artış küresel enflasyonda artış yaratacağı endişesi ile takip ediliyor.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs ise bu durumun farkı olduğunu savunan bir rapor paylaştı Banka tarafından yapılan bir araştırmaya göre petrol fiyatlarındaki artışın küresel enflasyon üzerindeki etkisi zannedilenin aksine oldukça sınırlı.

Analistler mevcut fiyatların 5-10 dolarlık bir jeopolitik risk primi içerdiğini ve küresel yedek üretim kapasitesinin oldukça yüksek kaldığını belirtti. Raporda petrol arzı üzerindeki risklerin artması halinde brent fiyatının 90 doların üzerine çıkabileceği uyarısı yer aldı.

Ekonominin soğuması ve enflasyonun normale yakın seviyelere dönmesiyle birlikte petrol ve emtia şoklarının etkisinin azalacağı öne sürüldü.

Brent petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Goldman Sachs, petrol fiyatlarındaki son artışın, 2024 yılında küresel büyüme üzerinde 0,1 puanlık bir düşüşe işaret ettiğini, fiyatlarının varil başına 100 dolara yükseldiği yukarı yönlü senaryoda bu etkinin 0,3 puana çıkabileceği uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Analistler küresel ekonominin bu yıl yüzde 2,6 oranında büyümesini bekliyor. Raporun paylaşıldığı dönemde brent petrol 90 dolar seviyesinin altında bulunuyor. Ham petrolün varil fiyatı ise 83 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.