Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakır Dev Bankanın Raporu Sonrası Yılın En Yükseğini Gördü

Citi tarafından paylaşılan rapor sonrası bakır fiyatı 2024'ün en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıntılar geliyor…
Bakır Dev Bankanın Raporu Sonrası Yılın En Yükseğini Gördü
HABER GİRİŞ

Bakır fiyatı 4,323 dolardan işlem gördü ve bir önceki seansta Haziran 2022′den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra kazançlarını sürdürdü.

Analistler, değerli metalin yükselişinin arz riskleri ve enerji geçiş metallerine yönelik artan talep umutları nedeniyle artmasıyla, yükselen bakır fiyatlarının herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermediğini söylüyor. Londra Metal Borsası’nda üç aylık bakır fiyatları yüzde 0,6 artışla metrik ton başına 9.477 dolardan işlem gördü.

Bakır fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bakır talebi yaygın olarak ekonomik sağlığın bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Emtia,enerji geçiş ekosistemi için kritik öneme sahip ve elektrikli araçların, elektrik şebekelerinin ve rüzgar türbinlerinin imalatının ayrılmaz bir parçasıdır.

Wall Street bankaları ise yıl sonuna kadar bakır fiyatlarının yükselişe geçeceği konusunda iyimser. Bu haftanın başlarında Citi’deki analistler, bakırda boğa piyasasının şu anda devam ettiğine inandıklarını söylemişti.

Banka temel senaryosuna göre bakır fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha yüksek bir eğilim göstererek yıl sonuna kadar metrik ton başına ortalama 10.000 dolara ve 2026’da 12.000 dolara çıkmasını beklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bank of America’daki analistler ise bakır için 2024 fiyat hedefini önceki tahmin olan 8.625 dolardan 9.321 dolara yükseltti. BofA, bakırın enerji geçişinin merkez üssünde olduğunu, bunun da maden arzındaki büyüme eksikliğinin ciddi şekilde hissedildiğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.