Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emtialardaki Yükseliş için Uyarı: Enflasyonda Artış Getirebilir!

Norges Bank CEO’su Nicolai Tangen, enflasyonla mücadele noktasında artan enerji ve hammadde fiyatlarının olumsuz etki yaratabileceği uyarısında bulundu.
Emtialardaki Yükseliş için Uyarı: Enflasyonda Artış Getirebilir!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük varlık fonu Norges Bank Yatırım Yönetimi (NBIM) CEO’su Nicolai Tangen, şu anda finansal piyasalarda pek çok joker durumun bulunduğunu ancak yatırımcılar için başlıca endişenin emtialardaki yükselişin enflasyon görünümü üzerindeki olası olumsuz etkisi olduğunu söyledi.

Tangen, artan enerji ve hammadde fiyatlarının , enflasyonla mücadeleye devam eden büyük merkez bankaları için önemli bir baş ağrısı olabileceği uyarısında bulundu.

Küresel emtiaların performansını takip eden gösterge endeks S&P GSCI, yılın başından bu yana yüzde 9 artış göstererek S&P 500′den daha iyi performans gösterdi. Petrol ve bakır yılbaşından bu yana yüzde 10’dan fazla artarken, altın son aylarda yeni rekor seviyeler kaydetti.

Emtia piyasaları ile ilgili herhangi bir endişesi olup olmadığı sorulduğunda NBIM’den Tangen, “Evet, asıl endişe bunun enflasyon açısından ne anlama gelebileceği değil mi?. Yani enerji ve hammadde fiyatları artmaya devam ederse, bu durum nihai ürün fiyatlarına da yansıyacak ve fiyatlar da yükselecek. Enflasyon beklentisi söz konusu olduğunda asıl joker karakter bu olabilir.” diye konuştu.

Tangen, Norveç varlık fonunun merkez bankaları için enflasyonu hedef seviyelere indirmenin zor olacağına inanmaya devam ettiğini ve büyük merkez bankalarının yerel enflasyon baskılarına bağlı olarak farklı hareket adımlar atabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şu anda enflasyonu destekleyen çok sayıda faktörün olduğunu belirten Tangen, bazı jeopolitik gerilimler ve ticaret yollarındaki değişikliklere dikkat çelti. Ücret enflasyonunun beklenenden daha yüksek olabileceğini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.