Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dev Bankadan Petrol Uyarısı: Fiyatı Bu Seviyeye Çıkabilir!

JPMorgan analistleri Rusya’nın üretimi azaltma hamlesini dengeleyecek bir önlem alınmaması halinde petrolün 100 dolar olabileceğini belirtti.
Dev Bankadan Petrol Uyarısı: Fiyatı Bu Seviyeye Çıkabilir!
HABER GİRİŞ

Petrol piyasasındaki hareketler küresel ekonominin enflasyonla mücadele noktasında önemli etki yaratabiliyor. Jeopolitik gelişmeler ise doğrudan petrol fiyatları üzerinde oynaklığın artmasına neden oluyor.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan analistleri, Rusya’nın üretimi azaltma kararını dengeleyecek karşı önlemler olmadan brent petrolün bu yıl varil başına 100 dolara doğru ilerlediği uyarısında bulundu.

Brent petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Brent petrol günü düşüşle geçiriyor ve yazım itibarıyla varil fiyatı 85 dolar seviyesinde bulunuyor. JP Morgan’dan Natasha Kaneva, Rusya’nın bu ayın başında ikinci çeyrekte üretimi günlük 471.000 varil daha azaltma kararının, brent bu yılın sonlarında 100 dolar sınırını test edebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Rusya’nın stratejisindeki değişim şaşırtıcı olduğunu belirten Kaneva, bu durumun ABD yönetimi üzerindeki baskıyı Kasım’da yapılacak seçimlere kadar devam ettirebileceğini söyledi. Kaneva, ABD benzin fiyatlarının Mayıs ayına kadar muhtemelen galon başına 4 dolara yükselerek 2022 yazından bu yana en yüksek seviyeye çıkacağını tahmin etti.

JP Morgan’ın stratejistleri, Mayıs ayına kadar varil başına 90 dolar, yılın ikinci yarısında ise 85 dolar yönünde uzun süredir tuttukları tahminlerini korudu ancak fiyatın bu tahminlere doğru ilerlerken 100 dolara çıkabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın