Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Merkezli Tinkoff, Müşterilerine Kripto Para Hizmeti Sunmak İstiyor

Bankanın hizmet sunmasının önünde kısıtlayıcı düzenlemeler yer alıyor.
Rus Merkezli Tinkoff, Müşterilerine Kripto Para Hizmeti Sunmak İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasasının büyümesi ile beraber ülkelerin düzenleyici kurumları çeşitli kısıtlamalar uyguluyor. Rusya, 2020 yılında kripto para birimlerine yönelik yasal statü verdi ve dijital varlıkların ödemelerde kullanılmasını yasakladı. Ülkenin en büyük çevrimiçi bankası Tinkoff ise müşterilerine kripto para ticareti sunmak istiyor.

Bankanın CEO’su Oliver Hughes, kriptoya yatırım yapmak isteyen ne yaptığını bilen nitelikli yatırımcılar olduğunu, ancak şirketinin şu anda onlara bu hizmetleri sunamadığını söyledi. Bu hizmetin önündeki en büyük engel ise uygulanan kripto paraların ödemelerde kullanılmasını engelleyen kısıtlamalar oluyor.

Merkez Bankası Dijital Paralara Ilımlı

Merkez Bankası Dijital Paralara Ilımlı

Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, dijital para biriminin finansal sistemleri için gelecek olduğunu söyledi. Ancak kripto yerine merkez bankası dijital para birimlerinden veya CBDC’lerden bahsediyordu.

Merkezi olmayan şekilde tasarlanmış kripto para birimlerinin aksine, CBDC’ler yetkililer tarafından verilir ve kontrol ediliyor. Çin ve ABD gibi, Rusya da şu anda para biriminin dijital bir versiyonunu araştırıyor.

Hükümetler kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılmalarından dolayı kripto para birimlerine karşı giderek daha dikkatli hale geldi. Dijital varlıkların son derece değişken bir yapıya sahip olması da düzenleyiciler arasındaki endişenin artmasına neden oluyor.

Tinkoff CEO’su Hughes, kripto paraların kara para aklamada kullanılmasıyla ilgili endişelerin yanı sıra perakende yatırımcıların bu riskin farkında olduğunu söyledi. Hughes, profesyonel yatırımcıların varlık sınıfına ısındığını da sözlerine ekledi.

Tinkoff CEO’su sözlerinin devamında, “Umarım zamanla bu durum gelişecek ve kara para aklama sorunları olmadığından emin olarak, yatırımcıları koruduğumuzdan emin olarak ve aynı zamanda sorumlu bir şekilde ürünler sunarak merkez bankasının hedeflerine ulaşabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%