Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Fazlası Beklenmedik Şekilde Artan Kanada’da Borsa Pozitif

Kanada’nın ana borsa endeksi S&P/TSX Kompozit, bugün artıda açılıp pozitif seyrini sürdürdü.
Ticaret Fazlası Beklenmedik Şekilde Artan Kanada’da Borsa Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün, ABD ile paralel olarak düşen S&P/TSX Kompozit Endeksi yüzde 0,5 kayıpla 20 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine gerilemişti. Bugün yeşile dönen endeks, 20,052.25 puanlık kapanışın ardından yeni güne 20,107.19 puanla başladı.

TSİ 13.30’da yüzde 0,45 artıda işlem gören gösterge endeksin gün içi hareket aralığı 20,062.36 – 20,107.19 puan oldu.
Kanada Gösterge Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Son veriler ışığında 5 günlük getiri yüzde eksi 0,40 olurken bir aylık kayıp yüzde 3,4’e geriledi. 3 ayda yüzde 1düşüş kaydeden borsa endeksi, yıl başından bu yana yüzde 15 değer kazandı.

Yazım sırasında en güçlü yükselişler Mullen Group, Aurora Cannabis ve Energyplus hisseleri tarafından kaydedildi.

Ekonomik veri cephesinde Kanada Ağustos ayına ilişkin ticaret verilerini yayımladı. Kanada’nın ticaret fazlası, bir önceki ay 0,74 milyar Kanada doları seviyesinden 2021 yılının Ağustos ayında 1,94 milyar Kanada dolarına beklenmedik şekilde yükseldi.

Toplam ihracat, Ağustos ayında yüzde 0,8 artarak 54,4 milyar Kanada doları ile yeni rekor seviyeye ulaştı. 11 ürün bölümünün 6’sında, özellikle enerji ürünlerinde (yüzde 5,1) kazanımlar elde edildi.

Diğer taraftan ürün bölümlerinin çoğunda elde edilen kazanımlara rağmen toplam ithalat yüzde 1,4 düşüşle 52,5 milyar Kanada dolarına geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu