Yatırım yapmaya başla!

1 Buçuk Yılda Değerini 4’e Katlayan THYAO Gelişmeleri ve Hissenin Detaylı İncelemesi

Son iki yılda sergilediği değerlenme ile dikkat çeken Türkiye'nin yıldız şirketlerinden olan Türk Hava Yolları'na ayırıntılı bakış;
1 Buçuk Yılda Değerini 4’e Katlayan THYAO Gelişmeleri ve Hissenin Detaylı İncelemesi

16 ayda bedelini 4’e katlayan hisse yatırımcısını memnun etti. 2018 yılı içersinde kaydedilen tepe noktası ile uzun vadeli yatırımcısına ciddi kar bırakan THYAO 15 TL üzerinde yatayda hareket ediyor. Endekse fazla duyarlı olan hisse, diğer tarafta yılı genelinde hedeflenen yolcu seviyelerini yakalayan operasyonel faaliyetleri güçlü hava yolu ortaklığı…

2016 Aralık ayında 5,0 TL/p civarında fiyatlanan hisse yukarı yönde sergilediği katı değerlenmesi ile 2018 yılı Nisan ayı içersinde kaydettiği 20,02 TL/p’lik tepe noktası ile fiyatını 4‘e katlayarak gündemde dikkat çekmişti.

Operasyonel Faaliyetlerinde Hedeflere Paralel Veriler

Operasyonel Faaliyetler Şirket Hedeflerine Paralel GidiyorReel faaliyetlerinde en son açıklanan Kasım ayı yolcu verisiyle beraber OcakKasım dönemi dış hat yolcu sayısında %10.0 artışla 39.08 milyona, iç hat yolcu sayısında %10.6 artışla 30.58 milyona ulaşıldı. Yıl başından bu yana toplam yolcu sayısındaki artış ise %10.3 ile 69.65 milyona yükseldi.

Türk Hava Yolları 2018 yılında iç hatlarda 33 milyon, dış hatlarda 42 milyon olmak üzere toplamda 75 milyon yolcu taşımayı hedefliyordu. (Bu oran geçtiğimiz yıla göre %9.0’luk bir artışa tekabül etmekte.) Açıklanan aylık bazdaki yolcu verilerinde gözlemlenen şirket hedeflerine paralel gidişat son Kasım verisinde de teyit edildi. Şirketin planladığı verilere eş sonuçlar getirmesi olumlu bir durum olarak değerlendirilebilir.

Hareketli Ortalamalarında Sağlıklı Görüntü

THYAO teknik verileri tarafında günlük bazda değerlendirilen olası 16,60 ve 16,85 seviyelerinde gözlemlenen dirençlerine son günlerdeki geri çekilmenin ardından gelen toparlanma ile 16,53 TL/p son işlem günü (günlük baz zirve) yaklaşılsa da dirençler test edilemedi. Ancak hisse 100 günlük hareketli ortalamasında bulunan 15,70 ve 50 günlüğündeki 15,913 seviyesinin üzerinde grafikler çiziyor.

Hisse 2017 yılı Nisan ayında başlattığı yukarı yöndeki yoğun hareketini görece aralıksız sürdürerek yükseliş gösterdi. 2018 Ocak ayında bir geri çekilme ile 15,0 TL/p’yi deneyen THAYO tekrar yukarı hareketler sergiledi. 15,0 TL/p seviyesini yıl içersindeki geri çekilmelerinde Haziran ayında tekrar denedi ve aşağı yönde kırdı. Temmuz itibari ile yukarı yönde tekrar kırılan 15,0 noktası en son Kasım (12) civarında ve geçtiğimiz günlerde test edildi.

24,07 TL/p Fiyat Hedefi ile Al Önerisinde Güncellendi

24 TL Hedefine Güncellenen Hisseye Bakış Ilımlı OlabilirHisse uzun vadeli planlarında Turkish Cargo’nun ve diğer yeni ortaklıkların da baz alınması durumunda geçmiş verileri baz alındığında ılımlı bir duruş sergilemekte. İş Yatırım’ın “AL” önerisinde bulunduğu ve hedefinde 24,07 TL/p olan THYAO öngörüsünde %47.0’lik bir getiri gösteriyor (30.11.2018).

THY payları, piyasa tahminlerine göre 2019T 4.8x FD/FAVKÖK çarpanı ile, düşük maliyetli hava taşımacılarını da içeren yurt dışı benzerlerinin 5.3x ortalamalarına kıyasla hafif iskontolu işlem görme. Şeker Yatırım önerilerinde de İstanbul Havalimanı’na taşımasıyla belirgin olarak artabilecek büyüme potansiyeli kaynaklı “AL” verilen THYAO için kurumun hedef fiyatı ise 20,45 TL/p olarak (yıllık baz) gözlemleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum