Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THY Hisseleri Seyahat Kısıtlamalarıyla %1’e Yakın Ekside Fiyatlanıyor

Son haftalardaki vaka artışının ardından Almanya’nın Türkiye hakkında aldığı karar Türk havacılık şirketlerinin hisse senetlerini olumsuz etkiledi.
THY Hisseleri Seyahat Kısıtlamalarıyla %1’e Yakın Ekside Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Günlük vaka sayısının 55 binleri aşması üzerine Türkiye, Almanya tarafından yüksek riskli bölgeler arasına eklendi. Geçtiğimiz günlerde alınan bu kararın ardından Alman Dışişleri Bakanlığı seyahat konusunda uyarıda bulundu. Rusya’nın da yakın zamanda Türkiye ile seyahat konusunda yeni kararlar alması bekleniyor.

Söz konusu gelişmeler havacılık şirketlerinin hisse performansını olumsuz etkiledi.
THY Hisseleri Düşüş Gösteriyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Türk Hava Yolları AO (THYAO) hisse senedi fiyatı, saat 14.11’de %0,84 değer kaybıyla 11,84 liradan işlem görüyor. Geçen haftayı 11,94 seviyesinden tamamlayan şirket hisseleri, bu sabah 11,93 ile yatay bir açılış yaptı. Yurt içi piyasalarında satış ağırlıklı bir günün yaşandığı pazartesi günü, THY hisseleri de düşüş gösterdi.

Saat 11.20 sularında 11,62 ile seansın en düşüğünü kaydetti. Açılışın hemen ardından ise 11,98 TL ile günün en yüksek seviyesine çıkmıştı. Bu değişimlerle birlikte şirket hisseleri haftalık bazda %9,87, aylık %18,82 oranında değer kazanırken, yıllık süreçte %15’ten fazla yükseldi.

Şeker Yatırım’ın THY hisseleri için yaptığı günlük analize baktığımızda Almanya’nın aldığı kararın etkisine değinildiğini görmekteyiz. Almanya’dan ülkemizde gelen turist sayısının, geçen yılki ziyaretçilerin %8,79’unu oluşturduğu hatırlatıldı.

Son gelişmenin BIST altında işlem gören hava yolu şirketlerini olumsuz etkileyeceği ve bu durumun bir süre daha devam edeceği öngörüsü paylaşıldı.

Bu arada Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü verilerine göre 4-11 Nisan haftasında günlük ortalama uçuş sayısında, 779 ile THY ilk sırada yer aldı. Onu 384 uçuşla Lufthansa, 374’le Air France ve 333’le Ryanair izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu