Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Yatırımcıları Şirketin Bitcoin Alımı ile Dolaylı Olarak Kripto Para Sahibi Oldular

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı BTC alımı, şirketin yatırımcılarını da dolaylı olarak kripto para sahibi haline getirdi.
Tesla Yatırımcıları Şirketin Bitcoin Alımı ile Dolaylı Olarak Kripto Para Sahibi Oldular
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin alımı yaptı ve kripto paranın değerinde büyük artış yaşanmasına neden oldu. Analistler bu durum sayesinde Tesla yatırımcılarının da dolaylı yoldan Bitcoin sahibi olduğunu düşünüyor.

Yatırımcılar ister doğrudan şirket hisseleri aracılığıyla isterse dolaylı olarak aktif veya pasif fonlar aracılığıyla olsun, artık gerçekten satın almadan kripto para birimi Bitcoin sahipleri haline geldiler.

Bu, Tesla’nın ünlü CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin satın almak için şirketin parasının 1.5 milyar dolarlık şaşırtıcı bir kısmını yatırmasıyla gerçekleşti. Elon Musk, Tesla’nın yakında Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kabul edeceğini de söylemişti.

Hissedarlar BTC Sahibi Oldu

Hissedarlar BTC Sahibi Oldu

Geçtiğimiz günlerde yapılan BTC yatırımı, Tesla hissedarlarının popüler kripto para birimi sahibi olmalarını sağlıyor. Bitcoin fiyatlarındaki hızlı artış göz önüne alındığında bu durumun yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandığı anlaşılıyor.

Yine de bazı kişilerin ortaya çıkan risk ve oynaklıktan hoşlanmadığı belirtiliyor. Şu anda Bitcoin’e maruz kalan doğrudan Tesla hissedarları değil, aynı zamanda S&P 500 endeksi, birkaç Vanguard endeksi fonu, Fidelity grup fonları ve daha fazlası gibi dolaylı ve pasif yatırımcılar da bu alımın etkisini hissediyor.

Verilere göre yaklaşık 2.400 kurumsal yatırımcı, 783 milyar dolarlık Tesla hisselerinin yarısından fazlasına sahip durumda Bunlar arasında yatırım fonları, bağımsız varlık fonları ve hatta emeklilik fonları yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde pasif fon yöneticisi Vanguard group, Tesla’da yüzde 6.1 hisseye olduğunu söyledi. Vanguard, 47 milyar doları aşan hissesi ile Tesla’nın en büyük kurumsal hissedarı haline geldi.

Fidelity grubu, yaklaşık 22 milyar dolar değerinde yüzde 2,8 hisse senedi ile Tesla’daki beşinci en büyük kurumsal hissedar olarak gösteriliyor. Tesla piyasa değeri olarak 783 milyar dolar ile yedinci en büyük şirketi konumunda. ABD’li şirketin önünde Apple, Saudi Aramco, Microsoft, Amazoon, Google ve Tencent gibi devler yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%