Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Hisseleri En Kötü Senaryoda 10 Dolara Kadar Düşebilir

ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley, Tesla hisselerinin en kötü senaryoda 10 dolara kadar düşebileceğini söyledi.
Tesla Hisseleri En Kötü Senaryoda 10 Dolara Kadar Düşebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Morgan Stanley, Tesla’nın hisse senedindeki ayı tahminini bugün 97 dolardan 10 dolara kadar indirdi ve şirketin artan borç yükü ile jeopolitik etkilere maruz kalma konusundaki endişelerini dile getirdi. Şirketin borç yüküne ek olarak Elon Musk’ın sansasyon yaratan kişisel borcu da şirketi etkilemeye devam ediyor.

Bankanın analistleri bu düşüşün, Çin’in Tesla ürünlerine olan talebi konusundaki endişelerden kaynaklandığını söyledi.

Çin Tesla Talebini DüşürdüMorgan Stanley araştırma notunda, “Gözden geçirilmiş ayı durumumuzda Tesla’nın bölgedeki özellikle de artış gösteren hükümet / düzenleyici dikkat riskinin arttığını düşündüğümüz teknoloji bölgelerinde yaşanan dalgalı ticaret durumunu hesaba katmak için mevcut Çin hacim tahminimizi kabaca yarıya kadar kaybettiği varsayılmaktadır,” dendi.

Tesla hisseleri, Wedbush’un CEO’sunun Elon Musk’ın bilim kurgu projelerinden, şirketin temel Model 3’e olan taleplerini telafi etme kabiliyeti üzerindeki dikkat dağıtıcı etkilerinden dolayı fiyat hedefini 275 dolardan 230 dolara düşürmesinden sonra 200 dolara geriledi.

Tesla hisseleri dün yüzde 2,7 oranında düşüşle 205,36 dolardan kapanırken, yılbaşından bugüne kadar yüzde 38 değer kaybetti.

Tesla Hisseleri Yüzde 2,7 Düştü2016 yılının Aralık ayından bu yana ilk kez Tesla hisseleri 200 doların altını gördü. Bugün açılış öncesi işlemlerde ise yüzde 2,6 oranında bir düşüş daha kaydetti. Ama sadece Tesla ayıları endişelerini dile getirmiyor. Finansal hizmetler şirketi Baird, Salı günü Tesla tahminlerini düşürdü ve 400 dolardan 340 dolara kadar düşürdü.

Tesla’nın en büyük yatırımcılarından biri olan T. Rowe Price da 2019’un ilk üç ayında hisselerinin yüzde 81’ini sattı. Baird analistleri, Musk’ın çalışanlarına son zamanlarda gönderdiği e-postaları çok sert bir maliyet azaltma çabası, muhtemelen yatırımcının karlılıkla ilgili endişelerini artırdığını söyledi. Ayrıca Tesla’nın iletişimini, temellerin sağlam gözüktüğünü teyit ederek, zayıflığın temel itici gücü olarak tanımladılar.

Baird, Tesla’nın yenilikçi ürünleri piyasaya sürmesi, karlılığını artırması ve serbest nakit akışı sağlaması ile zaman içinde daha iyi performans gösterebileceğini belirtti.

Tesla'nın İyi Performans Gösterme KriterleriBununla birlikte analistler, hisse senedi fiyatı, iş temellerini etkileyebilecek bir seviyeye düşerse taraflara geçebileceklerini de kabul ettiler. Bu yılın Nisan ayında Tesla, şu ana kadar elde ettiği en kötü üç aylık zararlarından birini bildirdi. Geliri yüzde 37 düşerken, araç teslimatları dördüncü çeyreğe göre yüzde 31 oranında geriledi.

Reuters’e göre; beş analistin Tesla hisseleri üzerinde “güçlü alım” derecesi var. Diğer beşinin de “alım” derecesi bulunurken, dokuz analistin “bekleme”, bir başka dokuz analistin ise “satış” derecesi dikkat çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu