Yatırım yapmaya başla!

Tesla Hisseleri, İkinci Çeyrek Zararı ve Kurucu Ortağın Sürpriz Ayrılığıyla Düştü

Tesla ikinci çeyrekte rekor sayıda araç teslim ettikten sonra bile para kaybetmeye devam ettiğini gösterdi. İşte 408 milyon dolar kaybeden firmanın durumu;
Tesla Hisseleri, İkinci Çeyrek Zararı ve Kurucu Ortağın Sürpriz Ayrılığıyla Düştü

Tesla ikinci çeyrekte rekor sayıda araç teslim ettikten sonra bile hala para kaybettiğini gösterdi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada şirket Haziran ayında sona eren üç ay boyunca 408 milyon dolar kaybettiğini belirten Tesla’nın kaybı, Wall Street’in beklediğinden çok daha kötü geldi.

Tesla hisseleri, kazanç raporunu takiben kapanış sonrası yapılan işlemlerde yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Bununla birlikte Tesla’nın ikinci çeyrekteki kaybı, 702 milyon dolar kaybettiği bir önceki çeyreğe göre biraz daha az acı vericiydi.

Şirket performansını 95 binden fazla araç teslimatına bağlarken, rekor rakamın 2018’in dördüncü çeyreğindeki bir önceki rekora göre yüzde 5 arttığı söylendi.

Tesla İkinci Çeyrek Rekor Teslimat CEO Elon Musk, Çarşamba günü öğleden sonra yaptığı analist görüşmesinde, şirketin kurucu üyelerinden J.B. Straubel’in baş teknoloji sorumlusu görevinden ayrıldığını ve kıdemli bir danışman olacağını açıkladı. Mevcut teknoloji başkan yardımcısı Drew Baglino’nun Straubel’in sorumluluklarının çoğunu üstleneceğini de aktardı.

“Oldukça maceralı 16 yıl oldu” diyen Straubel, görevi bırakmasının şirkete ya da ekibe duyulan güven eksikliği veya benzer bir şeyden kaynaklanmadığını dile getirdi.

Straubel Tesla Ayrılık Öte yandan şirket, en çok satan aracı olan Model 3 için marjları artırdığını bildirdi. Şubat ayında Model 3’ün başlangıç fiyatını düşürmesine rağmen ortalama fiyat ikinci çeyrekte 50 bin dolar civarında sabit kaldı ve üretim maliyetleri düştü. Bununla birlikte, genel brüt kar marjları ilk çeyrekteki %20’den düşerek yüzde 19’a geriledi.

Şirketin Ocak ayında üst üste ikinci çeyrek karını bildirmesinin ardından Musk, Tesla’nın ilk çeyrekte karlı olabileceği konusunda iyimser konuşmuştu. Ne var ki söz konusu iyimserlik, şirket üretimi daha da arttırırken maliyetleri frenlemeye çalışmaya devam ettiği için belki de henüz ortaya çıkmamalıydı.

Edmunds’dan Jessica Caldwell de sonuçlara ilişkin; “Herkesin biraz şaşırdığını düşünüyorum, bunun Tesla’nın daha olumlu haberler vereceği bir an olacağını düşündük” dedi. Bununla birlikte Çin üretim tesisinin öngörülen yıl sonu açılış tarihinin muhtemelen gerçekçi olmadığını düşündüğünü ancak bu lokasyonun, ABD’de Model 3 için talep düşerken şirketin yeni müşteriler kazanmasına yardım edebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum