Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Bitcoin’lerini Satmıyor: Şirket Yatırım Zararı Bildirdi

Elektrikli otomotiv devi, Bitcoin varlıklarının son durumuna dair kamuoyu bilgilendirmesi yaptı. Detaylar haberde…
Tesla Bitcoin’lerini Satmıyor: Şirket Yatırım Zararı Bildirdi
Yorum

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, Bitcoin’e olan yakın ilgisi ile biliniyor. Şirket geçtiğimiz yıl 1.5 milyar dolar değerinde BTC alımı gerçekleştirmişti. Tesla’dan yeni bir açıklama yapıldı ve Bitcoin satışı yapılmadığı kaydedildi.

Fiyatta yaşanan düşüş nedeniyle 101 milyon dolar değer düşüklüğü olduğu bildirildi. Otomotiv devi yaşanan kayıpla ilgili ayrıntılı bilgiyi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bildirdi.

Tesla Zarar Bildirdi

Tesla Zarar Bildirdi

Gönderilen dosyada, 31 Aralık 2021’de sona eren yılda, Bitcoin fiyatındaki değişikliklerden dolayı 101 milyon dolarlık değer düşüklüğü zararı olduğu kaydedildi. Şirket alımlarını geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirmişti.

2021 sonunda şirketin Bitcoin varlıklarının değeri 1.99 milyar dolara kadar çıkmıştı. Yapılan alım sonrası Tesla, araç satışlarında Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini duyurmuştu. Bu gelişmeler, BTC’yi Nisan ayında 64.000 dolara çıkararak yeni bir ATH’a ulaştırmıştı.

Elon Musk, Mayıs ayında Bitcoin madenciliğinin çevresel kirlilik yarattığı gerekçesiyle, Tesla’nın ödeme almayı durdurduğunu açıklamıştı. Bu duyuru sonrası Bitcoin dşüşünü hızlandırmış ve 29.000 dolara kadar gerilemişti.

Musk daha sonra, madenciliğin %50’sinin temiz enerji kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde, Tesla’nın yeniden Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini söylemişti. Bitcoin yazım itibariyle 42.500 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu