Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla’nın Bitcoin Alımı Ekonomi Uzmanlarına Göre Sorumsuzca Bir Davranış

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde BTC için yaptığı büyük yatırım, bazı uzmanların tepkisini çekiyor.
Tesla’nın Bitcoin Alımı Ekonomi Uzmanlarına Göre Sorumsuzca Bir Davranış
Son Güncelleme: 
Yorum

Elon Musk’ın son günlerde kripto paralara yönelik yaptığı paylaşımları ve yatırımları, bu piyasada hızlı bir tırmanışın yaşanmasına neden oluyor. Dogecoin ile ilgili paylaşımları ile ses getiren milyarder iş insanı, Twitter profiline de Bitcoin yazmış ve bu paranın yönünü yukarı çevirmesine neden olmuştu. Son olarak Elon Musk’ın başında olduğu Tesla, 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı.

Yapılan bu yatırım bazı uzmanlar tarafından değerlendirildi. Ekonomist ve tanınmış bitcoin eleştirmeni Nouriel Roubini’ye göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, elektrikli otomobil üreticisinin bilançosuna Bitcoin koyma kararının ardından piyasa manipülasyonu için bundan sonraki gelişmeleri dikkatle izlemesi gerektiğini düşünüyor.

‘Tesla’nın BTC Alımı Sorumsuzluk’

'Tesla'nın BTC Alımı Sorumsuzluk'

New York Üniversitesi ekonomi profesörü ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise, kripto para biriminin oynaklığını göz önünde bulundurarak Tesla’nın nakit rezervlerinin önemli bir bölümünü bitcoin’e dönüştürmesinin sorumsuzca bir davranış olduğunu belirtti. SEC’in geçtiğimiz hafta paylaşılan dosyalarına göre MicroStrategy şu anda 71.079 BTC’yi elinde tutuyor.

Roibini ise büyük yatırım sonrası BTC’nin geleceği için çok karamsar bir değerlendirme yaptı. Ünlü ekonomist, Tether ve kripto para borsası Bitfinex’e suç duyurusunda bulunulması ihtimaline dikkat çekti. Böyle bir şeyin olması halinde BTC’nin çöküş dönemine girebileceğini düşünen Roubini, Tether’in cazip bir piyasa değerine sahip olduğunu vurguladı.

ABD Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir

ABD Kendi Dijital Parasını Çıkarabilir

Bitfinex’in geçtiğimiz hafta 550 milyon dolarlık kredinin kalan bakiyesini kardeş şirketi Tether’e geri ödediğini iddia edildi. Kripto para borsası 2018’de yöneticileri ve mülkiyeti paylaştığı Tether’den 600 milyon doların üzerinde borç almıştı.

Yapılan işlem sonrası New York Başsavcılığı, Bitfinex’in 850 milyon dolarlık müşteri ve kurumsal fonları ödeme işlemcisi Crypto Capital Corp.’a kaybettiğini ve Tether’in rezervinden gelen fonları gizlice açığını kapatmak için kullandığını iddia etmişti.

Roubini’ye göre gelecekte nakit parayı kaldırılmış olacak. Ekonomist ABD’nin kendi resmi ve dijital parasını yaratacağını tahmin ediyor. Merkez bankasına göre dijital para birimleri, bankacıların para politikasını hızlı bir şekilde değiştirmesine ve ekonomik kriz zamanlarında negatif oranları normalleştirmesine izin veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%