Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrek Sonuçları Tencent’in Piyasa Değerini Yarım Trilyon Dolara Yaklaştırdı!

2018 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Tencent'in artan hisseleri Çinli devin piyasa değerini yarım trilyon dolara yaklaştırdı. Detaylar haberimizde;
İlk Çeyrek Sonuçları Tencent’in Piyasa Değerini Yarım Trilyon Dolara Yaklaştırdı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli teknoloji devi Tencent’in Hong Kong Borsası’nda işlem gören hisseleri, açıklanan ilk çeyrek sonuçlarının ardından % 5 oranında yükseldi. Bu da Tencent’in piyasa değerini 22 milyar dolar artırarak yarım trilyon dolara yaklaştırdı.

Fakat Tencent’in ilk çeyrek sonuçları analistlerin tahminlerinin üzerine çıkarken yatırımcılar artan harcamaların karı etkilemesiyle ilgili endişeler yaşadı. Uzmanlar da konuyla ilgili yatırımcılar gibi Çinli şirketin agresif harcamalarının olumsuz sonuçlanabileceği ile ilgili yorum yaptı.

Analistlerin beklentilerini aşan ilk çeyrek sonuçları, Hong Kong Borsası’nda işlem gören Tencent hisselerini % 5 seviyesinde artırdı.

Tencent Hong Kong Piyasasında İşlem Gören Hisseleri % 5 ArttıÇinli teknoloji devi bu artışla, piyasa değerinin üzerine 22 milyar dolar eklerken şirket hisseleri açılışta 424 Hong Kong doları oldu. Öğleden sonra yapılan işlemlerde ise 416.4 Hong Kong doları seviyesinde seyretti. Şirket Perşembe günü açıkladığı bilançosunda; oyun sektöründeki başarısının sonuçlarını gösterdi.

Buna göre Tencent’in ilk çeyrek net karı 17.5 milyar yuan tahminlerini aşarak % 62’lik artışla 23.29 milyar yuan oldu.

Tencent'in Net Katı 23.29 milyar yuan OlduŞirket gelirleri ise % 48 oranında artış göstererek 73.53 milyar yuana (11.5 milyar dolar) ulaştı. Fortnite, Honour of Kings ve PlayerUnknown’s Battlegrounds Tencent’in oyun gelirlerini şaha kaldırırken WeChat’in aylık aktif kullanıcı sayısı da ilk kez 1 milyar kullanıcıyı geçti.

Ve bu rakam dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın 1.5 milyarlık aylık kullanıcı sayısının gerisinde kalsa da WeChat’in aradaki farkı hızla kapattığını gözler önüne serdi.

Ayrıca Asya’nın ikinci en değerli şirketi olan Tencent’in yükselişinde, Netflix benzeri medya platformunun başarısı da etkiliydi.

Tencent'in Yükselişinin NedenleriŞubat ayında halka arz edileceğini duyduğumuz iQiyi, 2.25 milyar dolarlık IPO’sunun ilk gününde % 14 değer kaybetmesine rağmen Tencent’i sevindirdi. Çünkü Çinli devin açıklamasına göre platformun günlük video görüntüleme oranı % 60’ın üzerinde artış gösterdi. Toplam video gelirleri de % 75 seviyesinde yükseldi. Sonuçta; Tencent hem video, hem oyun hem de mesajlaşma alanında güçlü bir büyüme göstermiş oldu.

Tüm bu sonuçlara rağmen şirket hisselerinin Ocak ayındaki rekor seviyenin % 14 daha aşağısında olması dikkat çekti.

Yükselişe Rağmen Analistler ve Yatırımcılar endişeliZaten pek çok yatırımcının, Tencent’in yükselişinin oyun, video gibi alanlarda daha fazla ödemeye ve rekabete neden olacağıyla ilgili endişe duyduğu belirtildi. MCM Partners’in baş analisti de hisselerin bu durumda olmasının şirketin planladığı agresif harcamalar ve yatırımlardan kaynaklanabileceği yönünde görüş bildirdi.

Wall Street şirketi Jefferies de Çarşamba günü Tencent’in hedef fiyat tahminini 530 Hong Kong dolarından 515 Hong Kong dolarına çekti. Sonuçta; aşırı harcamalarla ilgili endişeler olsa da hisselerin boğa piyasasında seyrettiği söylendi. Thomson Reuters da Tencent için hedef fiyatını Perşembe günkü işlem fiyatının % 23 üzerine çıkararak 513.41 Hong Kong dolarına yükseltti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu