Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Petrol ve Doğal Gaz Satışlarında Bitcoin Kabul Edebilir

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımları sonrası, petrol ve doğal gaz ihracatı için Bitcoin seçenek haline gelebilir. Detaylar haberde...
Rusya Petrol ve Doğal Gaz Satışlarında Bitcoin Kabul Edebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’ya yönelik askeri harekat sonrası, batılı ülkeler ağır ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu yaptırımlar arasında doğal gaz ve petrol ithalatının kesilmesine varan adımlar bulunuyor.

Rusya ise bu yaptırımları delmek adına yeni bir yol izleyebilir. Putin hükümeti petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi düşünüyor.

Rusya’nın Duma enerji komitesi başkanı Pavel Zavalny, dost ülkelere petrol ve doğal gaz satışında daha esnek yollar izleyebileceklerini söyledi. Bu noktada farklı ödeme seçeneklerini değerlendirebileceklerini ifade etti.

Bitcoin Alternatifler Arasında

Bitcoin Alternatifler Arasında

Zavalny, alıcının ulusal itibari para biriminin yanı sıra Bitcoin’in de Rusya’nın enerji ihracatını ödemenin alternatif yolları olarak değerlendirildiğini söyledi. Hükümet yetkilisi uzun zamandır Çin ile ruble ve yuan üzerinden ticaret yapmak istediklerini ve Türkiye ile ticaretin ruble ve lira üzerinden olacağını belirtti.

Zavalny dost ülkeler ile itibari para birimlerinin yan sıra Bitcoin ile ticaret yapılabileceğini ifade etti. Yetkilinin bu açıklaması sonrası Bitcoin’de yukarı yönlü hareket hızlandı. Kripto para birimi günlük kazançlarını yüzde 4’ün üzerine taşıdı ve 44.000 doların üzerine çıktı.

Rusya geçtiğimiz günlerde artan yaptırımlar sonrası doğal gaz ihracatının, ulusal para birimi olan ruble ile yapılacağını açıklamıştı.

ABD, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı savaşına verdiği yanıtın bir parçası olarak Rus petrolünün ithalatını yasaklamış olsa da, Avrupa Birliği’nin aynı şeyi yapmasının pek mümkün olmadığı belirtiliyor.

Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, Rusya’nın diğer para birimlerini çeşitlendirmeye çalıştığını belirterek, 2014′ten beri bu tür bir geçişe hazırlık yapıldığını bildirdi.

Rusya’nın dolardan uzaklaşma konusunda ciddi göründüğünü belirten Carter, “Onlarda dünyanın ihtiyaç duyduğu bir şey var. Rusya, küresel olarak 1 numaralı doğal gaz ihracatçısı.” notunu düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu