Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Yaptırım Dalgası Sürerken Petrol Ralliyi 4. Güne Taşıdı!

21 Mart haftasına yükselişle başlayan petrol fiyatları, bugün kazanımlarını genişletiyor. Akaryakıta yansıyan petrolde artışın nedenleri ve son durum aşağıda;
Rus Yaptırım Dalgası Sürerken Petrol Ralliyi 4. Güne Taşıdı!
Yorum

Haftaya yüzde 3 yükselişle başlayan petrol fiyatları, bugün kazanımlarını genişletiyor. ABD tipi ham petrol 113 doların üzerine çıkarken Brent petrol 120 dolara yöneldi.

Yükseliş, Ukrayna işgalinin ardından Avrupa Birliği (AB) genelinde Rus petrolünün satın alım yasağının artmasıyla tetiklendi. Aynı zamanda Husi isyancılarının Saudi Aramco tesislerini saldırı düzenlemeleri fiyatları destekledi.

Rusya’nın Batılı ülkelerin Rus petrolünü almayı durdurmaları halinde, fiyatların varil başına 300 dolara çıkabileceği konusunda uyarısı etkili oldu.

Petrol Kazanımlarını Genişletiyor

Petrol 113 Dolar
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Dün en son 110,91 dolarda işlem gören ham petrol, bugünkü seansa yatay başlayıp 113,33 dolara kadar yükseldi. Yazım sırasında yüzde 3 artıda fiyatlanırken haftalık kazancını yüzde 19’a çıkardı. Bugünkü yüksek seviye ham petrolün 10 Mart’tan bu yana en güçlü değeri oldu.

Brent petrol ise güne 117,49 dolar ile başlayıp 119,44 dolara kadar çıktı. Yazım sırasında negatife dönerken ABD türü petrol gibi 10 Mart sonrası en yükseğini denedi. Brent haftalık yüzde 19, aylık yüzde 27 civarında değerlendi.

AB Rusya Petrolüne Ambargo Konusunda Anlaşamıyor

Avrupa Birliği’nin Dışişleri Bakanları Pazartesi günü Rusya petrolüne yaptırım uygulayıp uygulamama konusunda anlaşamadı. Almanya ve Hollanda’nın bloğun bir ambargo kararı veremeyecek kadar Rus petrolüne bağımlı olduğunu söylemesi dikkat çekti.

ABD ve İngiltere’nin yaptığı gibi Rusya’dan enerji ihracatını durdurmak, gazının yüzde 40’ını Rusya’dan alan 27 uluslu AB için bölücü bir seçim. AB ülkelerinin bir kısmı Rusya petrolüne ambargo kararını savunurken bazıları bunun büyük bir enerji tedariki sıkıntısı yaratacağı konusunda uyarıyor.

Bu arada konuyla ilgili olarak bir AB diplomatı, bazılarının Haziran ayına kadar Avrupa’nın bir petrol ambargosu için yeterli alternatif enerji kaynağı bulacağını umduğunu söyledi.

Rusya Uyardı: 300 Dolara Ulaşabilir Ama Bu İmkansız

TASS haber ajansının bildirdiğine göre Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Pazartesi günü, Rus ham petrolünün Batı tarafından reddedilmesi durumunda petrol fiyatlarının varil başına 300 dolara ulaşabileceği konusunda uyardı.

Ancak böyle bir senaryonun olası olmadığını ekledi. Novak, Avrupa’nın alımları durdurma çağrılarının dikkat çekmek için siyasi jestler olduğunu dile getirdi. Ve Avrupa’nın şu an için Rus petrol ve gazını satın almaktan kaçınmasının imkansız olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu