Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milyarder Ray Dalio, Bitcoin Alımı Yaptığını Açıkladı

Ünlü milyarder nakit para için çöp tabirini kullandı. Detaylar haberde...
Milyarder Ray Dalio, Bitcoin Alımı Yaptığını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve kripto paralar son yıllarda değer kazanması ile beraber kurumsal yatırımcıların ve milyarder iş insanlarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük yatırım fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Bitcoin’e yönelik yatırım yaptığını söyledi.

ABD dolarının 1971 yılından sonra ilk kez devalüasyon eşiğine geldiğini belirten Dalio, Çin’in dünyanın rezerv para birimi olarak doların rolünü tehdit ettiğini söyledi. Bu yılın başı itibariyle Dalio’nuın yönetimi altındaki varlıkların oranı 101,9 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Bitcoin, Altına Benziyor

Bitcoin, Altına Benziyor

Milyarder isim Bitcoin’in altına benzer özelliklere sahip olduğunu ve bir tasarruf aracı olarak daha çekici bir görünüme sahip olduğunu düşünüyor. Dalio geçtiğimiz yılın Kasım ayına kadar kripto paralara dair endişeli söylemlerde bulunmuştu. Ancak sonrasında Bitcoin ve diğer kripto paraların, alternatif bir değer deposu için artan ihtiyacı karşılayabileceğini söyledi.

Uzmanlar bir para biriminin döngülere direnip dayanamayacağı, küresel rezerv para biriminin arkasındaki ekonominin gücüne bağlı olduğunu belirtiyor. Dalio, ABD dolarının borç ve kredinin satın alma gücü yarattığı ilk döngünün ortasında olduğunu düşünüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ekonomik krizleri daha fazla harcama yaparak durdurma girişimlerini sürdürdükçe, enflasyon beklentileri hakkında çok şey yapıldı. Nisan ayına kadar geçen 12 ayda, ABD için yıllık enflasyon oranı %4,2 olarak açıklandı.

Dalio ise bir nakit varlık ya da tahvil yerine Bitcoin’i tercih edeceğini belirtiyor. Dalio merkez bankasının artan enflasyon nedeniyle daha fazla para basımına başvurması gerektiğini ekledi ve bu, 1970’lerde görüldüğü gibi, nominal artışlara rağmen varlıkların negatif bir reel getiriye sahip olmasına yol açabileceğini söyledi.

Ray Dalio dünyanın önümüzdeki 5 yıl içerisinde hızla değişeceğini ve teknoloji yarışını kazananın karlı çıkacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu