Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 PPK Öncesi Yükseliyor! Uzmanlar PPK’dan Ne Bekliyor?

BIST 100 PPK Öncesi Yükseliyor! Uzmanlar PPK’dan Ne Bekliyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

BIST 100 endeksi PPK öncesinde, dünkü kapanışına göre 169,58 puan yükselişle 84.657,57 puandan güne başladı. Pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama % 0,20 oranında değer kazanırken, bankacılık endeksi % 0,38 oranında yükseldi. Holding endeksi % 0,10 oranında geriledi. Açılışın en çok kazandıran sektör endeksi ise % 0,69 oranı ile ulaştırma oldu.

Borsa İstanbul dün en yüksek 85.433,91 puanı gördü ve ABD büyüme verisinin beklentileri aşması sonucunda yönünü aşağı çevirdi. % 0,77 oranında düşüşle 84.487,99 puandan günü tamamladı. Analistlere göre BIST 100 endeksi için 85.500 seviyesi önemli bir direnç seviyesi ve 84.000 seviyesi de destek konumunda.

Noel tatili nedeniyle yurtdışı piyasaların birçoğu ya kapalı ya da yarım gün açık kalacak. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan faiz kararı ile borsanın yön bulması bekleniyor.

Uzmanlar PPK’dan ne bekliyor?

Uzmanlar bugün yapılacak TCMB toplantısı öncesinde PPK’dan faiz indirimi kararı çıkmasını beklemediğini açıklıyor. Para Politikası Kurulu (PPK) kararları saat 14:00 sularında açıklanacak. Kasım ayı PPK toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faizini değiştirmemiş ve % 8,25 seviyesinde bırakılmıştı. Ayrıca faiz koridorunda da bir değişiklik yapılmamış ve üst sınır olan gecelik marjinal fonlama oranı %11,25’te, alt sınır olan gecelik borçlanma faizini % 7,50 oranında tutmuştu.

TCMB tarafından Kasım ayı PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Küresel talep zayıflarken, iç talep büyümeye daha fazla katkı vermeye başlamıştır,” ifadeleri kullanılmıştı. Aynı zamanda tüketici kredilerinin ılımlı seyri ve dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin cari dengedeki iyileşme açısında önemli bir destek oluşturduğundan bahsedilmişti.

Yapılan anketlere göre TCMB, Aralık ayı toplantısında da faizlerde bir değişiklik yapmayacak. Görüş belirten analistler ise faiz indirimi için 2015 yılının beklendiğini belirtiyor. TCMB’nin rasyonel davranış olarak bekle – gör politikası uygulayarak, belirgin riskler masada durdukça sıkı para politikasından taviz vermeyeceğine dair vurgu yapmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu