Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Porto Riko Borçlanma Araçlarının Tahsil Problemi, Hedge Fonları ve Yatırımcı Görüşleri

Tahvil ödemelerinde sıkıntıları olan Porto Riko ve çığ gibi büyüyen yatırımcı baskısı. Hedge fonlarının lehine hareketler ile borç vereni rahatsız eden gelişmeler.
Porto Riko Borçlanma Araçlarının Tahsil Problemi, Hedge Fonları ve Yatırımcı Görüşleri
Yorum

Porto Riko’nun, yatırımcılara zarar veren satış vergisi borcunun 18 milyar $’lık kısmının yeniden yapılandırılmasının desteklenmesi için küçük bir riskten korunma grubu (hedge fonu) öne çıktı. Tilden Park Capital Management LP ve GoldenTree Asset Management LP, bu gelir tahvilleri üzerinden yüz milyonlarca dolar kar elde eden kredi piyasası uzmanları arasında yer almakta. Şirketlerin geri ödeme için güçlü taleplerde bulunmalarına destek olacak daha fazla uzlaşma şartı toplamaya hazırlandığı söyleniyor.

Anlaşma, 2007 yılında başlayarak bunları tam fiyatıyla satın alan bireysel yatırımcılar için acı verici bir sonuç olan Cofinas olarak bilinen tahvillerden 6 milyar dolar değerinde kesintiyle karşılaşmıştı. Ancak bazı yatırımcılar geri ödemeyi umdukları için, hedge fonlar en üst sırada yer alan Cofina tahvillerini satın aldı.

Yargıç Laura Taylor Swain, San Juan’daki mahkeme salonundan anlaşmayı onayladığında, yatırımcılar borçluların borçlu oldukları her şeyi ödeyemeyecekleri ya da ödemeyecekleri zaman bile nasıl para kazanabileceklerini açık bir şekilde ifade etmişti. Tilden Park ve GoldenTree, Baupost Group, Taconic Capital Advisors LP ve Canyon Capital Advisors LLC’yi de içeren ve Cofina borcunda kabaca 5 milyar dolar tutan bir bağlanma komitesine önderlik eden şirketler arasında öne çıkmakta.

İflas Yasaları ve Görece Güvenli Cofina

İflas Gündemi ve Cofina'ya Dair GörüşlerPorto Riko’nun ABD iflas yasalarına erişimini sağlamada, önceleri 125 milyar dolarlık bir tahvil ve emeklilik borcundan kazmak için tasarlanan 2016 federal kurtarma paketinin lehine lobi yapmayı tercih etmesi savunuluyordu. Hedge fonları, Alejandro Garcia Padilla’nin Porto Riko’nun kamu borcunun ödenmeyeceğini beyan ettiği 2015’te ciddi olarak başlayan ve yıllarca süren fiyat bozulmalarında üst düzey Cofina tahvilleri biriktirmişti.

Kağıtta, Cofina tahvilleri güvenli idi. (Satış vergisi tahsilatları hiçbir zaman tahvil sahiplerine borçlu değildi.) Ancak yatırımcılar, Porto Riko’nun tahvillerin teminatına baskın yapmasından, kronik bütçe açıklarını hafifletmek, diğer borçları ödemek ve ekonomik düşüşle başa çıkmasından korkuyor.

Kurtarma finansmanı olarak algılanan Cofina, hızlı bir şekilde Porto Riko’nun kredi kaynağı haline geldi ve 2017 yılında iflas korumasına girdiği zaman adanın temel borç yükümlülüklerinin kabaca %40’ına tekabül etti.Analistler, satış-vergi tahsilatlarının asla olmaması gerektiğini savundu. Diğer Porto Riko alacaklıları, Cofina gelirlerinin daha geniş bir şekilde paylaşılması gerektiğini belirtti.

Büyük Pay Sahipleri Alacaklar Sırasında Önde

Payı Büyük Yatırımcı Tahsilatta Önde Porto Riko ve Başkan Donald Trump’ın 2017’de borcu silme önerisi ile parçalanan iki yıkıcı kasırga, yatırımcılara zarar vererek ekonomiyi zıplatmamak için büyük zararlara yönelik absorbe isteneceği gündeminde yatırımcısını baskıda bırakıyor. Perakende tahvilleri satıldıkça, hedge fonlardaki Cofina borcu daha fazla artıyor.

Selloff (pozisyon kapatılması), müzakerecilerin önünü açarak sahiplerinin satış vergisi parasını Porto Riko’ya geri bırakmalarına olanak tanıyarak, üst düzey alacaklılara neredeyse tam bir iyileşme sağlayan yeni borçları arka arkaya ödemelerini sağlamış olabilir.

Küçük Yatırımcı Tahsilatta Zorlanabilir

Yatırımı Küçük Taraf Tahsilatında Güçlük ÇekebilirYeniden yapılanma, gelecekteki satış vergisi tahsilatlarını Cofina tahvil sahiplerine rehin bıraktı ve bu gelirin %46’sını politik olarak popüler olmayan bütçe kesintilerini düzeltmek için harcayabilecek duruma getirdi. Cofina’da kalan para, üst düzey hissedarlara ödemek için fazlasıyla yeterliydi, ancak küçük alacaklıları su altında bıraktı. Üst düzey tahvil sahibi Whitebox Advisors LLC tarafından açılan dava, iflas sırasında faiz alacaklarının küçük alacaklılara akmasını da engelledi.

Yatırım fonu devi OppenheimerFunds Inc.’in portföy yöneticisi mahkeme tarafından atanan bir müzakereci, anlaşmanın mutlak felaket olarak nitelendirdi ve gündeme hakim bir kişiye göre, sadece hedge fonlarını mutlu eden bir hırsızlık olduğunu söyledi. Küçük Cofina tahvillerinde yaklaşık 1.3 milyar dolar olan Oppenheimer sözcüsü, Porto Riko’ya yatırım yapan fonlarının çeşitlendirilmiş portföylerin bir parçası olduğunu ve güçlü görece performansa sahip olduğu ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu