Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalarda Enflasyona İlişkin Endişe Dönemi Sona Ermiş Görünüyor

ABD borsaları rekora doymazken, gelişmeler piyasaların enflasyon endişelerini tamamen görmezden geldiğini gösteriyor.
Piyasalarda Enflasyona İlişkin Endişe Dönemi Sona Ermiş Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD borsaları, bugünkü en yakın örnekte de görüldüğü gibi rekora doymayarak yükselişi sürdürüyor. Piyasalar enflasyon endişelerini görmezden gelirken uzmanlardan da benzeri yorumlar geliyor.

CNBC’nin haberine göre HSBC Baş Yatırım Sorumlusu Xian Chan da kalıcı yüksek enflasyonla ilgili bir endişe döneminden sonra piyasaların bu kavrama alışmış gibi göründüğünü söyledi.

Piyasaların artık enflasyondan korkmadığını ve Covid-19 varyantının yayılmasına odaklandığını söyleyen Xian Chan, bunun FED’in para politikasını sıkılaştırmak zorunda kalabilecek olmasına rağmen yaşandığını dile getirdi.

ABD Enflasyonu Temmuz’da 13 Yılın Yükseğinde Kaldı
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Xian, ABD’nin tüketici fiyatları enflasyonunun Temmuz’da yıllık yüzde 5,4 ile yüksek kaldığını hatırlattı.

Aynı zamanda 10 yıllık ABD Hazine getirisinin düştüğünü, bunun da enflasyon söz konusu olduğunda piyasaların kendisinden korkmaktan başka korkacak bir şeyi olmadığını gösterdiğini belirtti.

Chan düşüncesini şu ifadelerle açıkladı:

“Normalde tahvil getirileri ile enflasyon beklentileri arasında doğrudan bir ilişki vardır. Enflasyonun daha yüksek olması bekleniyorsa, tahvil getirileri daha yüksek faiz oranları olasılığını yansıtacak şekilde yükselir. Ancak ilginç bir şekilde, tahvil getirileri Nisan ayında zirve yaptıktan sonra düştü.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu