Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları 5 Günlük Kazancın Ardından Yeniden Geriledi

Petrol fiyatları, beş günlük kazancın ardından bugünkü işlemlerde yeniden düşüşe geçti.
Petrol Fiyatları 5 Günlük Kazancın Ardından Yeniden Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün neden olduğu arz fazlalığı ve talep eksikliği nedeniyle petrol piyasasında görülen düşüşler, beş günlük bir toparlanma kaydetti. Ekonomilerin yeniden açılacağına dair gelişmelerle toparlanan petrol fiyatları, bugünkü işlemlerde yeniden değer kaybetti.

West Texas Intermediate petrolü, varil başına yüzde 4,5 oranında değer kaybıyla 23,45 dolardan işlem gördü.
Petrol Fiyatları %4 Düşüş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Volatilitenin yüksek olduğu seansta petrol kontratı, yüzde 6’dan fazla yükselişle 26,08 dolara kadar yükseldi. Ayrıca yüzde 8’den fazla kayıp yaşayarak, 22,58 dolara kadar geriledi. Dünkü işlemlerde ise yüzde 20,45 yükselmişti.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü ise koronavirüsün talebi düşürmeye devam etmesiyle 97 sent düştü ve varil başına 29,99 dolardan işlem gördü.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nden elde edilen verilere göre; geçen hafta ABD envanterleri 8,4 milyon varil artış gösterdi.
API Petrol Envanteri 8,4 Milyon Varil
Görsel Kaynak: Investing

Bu rakam, Reuters tarafından anket yapılan analistlerin tahminlerinden daha büyük oranda gerçekleşti. Enerji Bilgi İdaresi’nin resmi verilerine göre; ABD ham petrol stokları, geçen hafta beklenenden daha az artış kaydetti. Raporda; 1 Mayıs ile sona eren haftada 4,6 milyon varillik artış gerçekleştiği bildirdildi. FactSet tahminleri ise 8,67 milyona işaret ediyordu.

Investing tarafından derlenen tahminlere göre; ABD petrol stoklarının yaklaşık 7,8 milyon varil düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Cushing-Oklahoma’daki ulusal depolama merkezindeki stoklar, 6 haftanın en küçük rakamı olarak 2,07 milyon varil arttı.

Benzin stokları, yaklaşık 43 bin varil artış tahminlerine karşı, beklenmedik bir şekilde 3,2 milyon varil azaldı.
EIA ABD Benzin Stokları
Görsel Kaynak: Investing

Damıtılmış stoklar ise yaklaşık 2,9 milyon varil beklentilere karşın 9,5 milyon varil artış kaydetti. Açıklamanın ardından WTI vadeli işlemleri yaklaşık yüzde 2 civarında düştü. Rapor öncesinde ise yüzde 4’ten fazla düşüş kaydetmişti.

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler açıldıkça, stok artışlarının düşüş eğilimine girmesi bekleniyor. Investing analisti Barani Krishnan, son EIA raporunun petrol boğaları için iyi göründüğünü söyledi. Ancak bunun için gelecek haftayı beklemek gerektiğini ve bu hafta düşüş eğiliminin derin göründüğünü düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%