Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Arz Kısıntısı, Trump ve Meksika’nın Anlaşmasıyla Çözüldü

Meksika'dan gelen haber, petrol arz kısıntısı konusunda Donald Trump ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.
Petrolde Arz Kısıntısı, Trump ve Meksika’nın Anlaşmasıyla Çözüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını, petrol fiyatlarını da adeta yerle bir etmiş, hal böyle olunca fiyatların toparlanması için bir adım atılması gerekli görülmüştü.

Neredeyse son 20 yılın en düşüğüne gerileyen fiyatlar, virüs kabusunun yanı sıra önde gelen iki üretici olan Riyad ile Moskova’nın anlaşmazlığa düşmesinden etkilenmişti.

Yakın zamanda OPEC ve ortakları tarafından alınan günlük 10 milyon varillik varil kısıntısı kararı, fiyatlardaki düşüşe engel olamamıştı. Bugün petrol fiyatları 4,14 civarında bir düşüş kaydetti.

Petrol Fiyatları %4,14 DüşüşNihayet Meksika cephesinden gelen gelişme, petrolde arz kısıntısı konusunda ABD Başkanı Trump ile anlaşmaya varıldığını haber verdi. Bu durumda tek bir sorun görünüyor, o da Suudi Arabistan’ın teklif konusundaki tutumunun ne olacağı. Fakat gelen açıklama, Meksika’nın kısıntı teklifine ayak uydurması şartıyla buna onay verebilecekleri yönündeydi.

Bu sabah gerçekleştirilen basın toplantısında Meksika, petrol arz kısıntısı konusunda Trump ile anlaştıklarını ifade etti. Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, bazı açıklamalarda bulundu. En azından Perşembe günü OPEC’in teklif ettiği günlük 400 bin varil seviyesine kıyasla daha iyi bir rakam olduğunu söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in OPEC+ anlaşmasına birebir uyulması fikrini değerlendirdiğini açıkladı. Buradan da Putin’in tavrının pozitif olduğu anlaşıldı.

Peki, gerçekleştirilen önemli toplantıdan çıkan kararlar petrol piyasasında nasıl bir etki yarattı? İşte, Bloomberg HT’nin gerçekleştirdiği yayından bazı kesitler;

Diğer taraftan koronavirüs salgını hızla yayılırken, eğer Meksika ve OPEC+ gerçekten ortak bir noktada birleşirse, ciddi anlamda sarsılan petrol piyasasının biraz olsun canlanabileceği düşünülüyor. Neticede, Meksika petrol üretim miktarını ciddi oranda düşürme teklifini reddetmedi.

Konu hakkında yorum yapan Obrador, şu ifadeleri kullandı;

Obrador İfadeleriZaten OPEC+ ve üyeleri, petrolde arz kısıntısının doğru bir adım olacağı fikrine önceden varmıştı. Tek sorun Meksika’nın yarattığı pürüz olurken son gelişmelerden itibaren bu sorun da çözüldü. Sonuç olarak, salgın nedeniyle eve kapanan insanlar, kepenk indiren iş yerleri, durdurulan seyahatler ve daha birçok etken değerli emtiayı sarsmış ve fiyatlar fazlasıyla gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu