Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC Kararına Odaklanan Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti

Geçici verilere göre ABD ham petrol stoklarının azalması ve OPEC’in arz kesintisini sınırlı miktarda gevşeteceği beklentisi fiyatları destekledi.
OPEC Kararına Odaklanan Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), koronavirüsün küresel talepte tarihi düşüşleri yaşatması ve fiyatların gerilemesinin etkisiyle Mayıs ayında üretim kısıntısına gitti. Günlük 10 milyon varile yakın arz kesintisi fiyatların bir miktar toparlanmasını sağlasa da tam olarak yeterli gelmedi.

Dünyanın en büyük üreticileri üretim kesintisini bir miktar gevşetebileceğinin sinyalini verdi. Bu haber dün fiyatlar üzerinde baskı yaratırken, arz artırımının çok fazla olmayacağı beklentisi Çarşamba günü iyimserliğin yeniden yükselmesini sağladı. Gözler OPEC toplantısından çıkacak kararda.

Ham petrolün varili stoklardaki düşüş ve OPEC beklentisiyle 40,99 dolara kadar çıktı.
Ham Petrol 40 Dolara Yaklaştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 8,32 milyon varil azaldı. Resmi rakamlar henüz açıklanmadı fakat özel şirket tarafından yayımlanan veriler, Aralık ayından bu yana en büyük haftalık düşüşe işaret ediyor.

Stoklardaki artış fiyatların yönünü yukarı çevirmesindeki en büyük faktör oldu. Bunun yanında OPEC’in üretim kesintisinde az bir artış yapacağına dair beklenti ham petrolün variline %2’ye yakın kazanç getirdi. TSİ 15:40’ta %1,54 artıda 40,91 dolardan işlem görüyor.

Ham Petrol Fiyatları ve Uzman Analizleri için Tıklayın

Analistler 40,60 dolar üstünde kalıcılık sağlaması durumunda yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyor. Ancak olası düşüşlerde 39,40 ve 38,20 seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Venbey Yatırım analistleri ham petrolde 38,60 – 38,00 aralığını destek, 40,80 – 41,50 aralığını direnç seviyeleri olarak izliyor.

Eylül vadeli Brent petrolün varili şu dakikalarda %1,07 artıda 43,38 dolardan işlem görüyor.
Brent Petrol 43 Dolara Yükseldi
Kaynak: Investing

Geçen hafta 41 dolara kadar gerileyen ve Pazartesi’den bu yana dalgalı seyreden Brent petrol, OPEC kararını beklerken yükseldi. Gün içi hareket aralığı 42,95 – 43,60 dolar olarak kaydedildi. Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, fiyatların bir süre daha yüksek seviyelerde kalmasını bekliyor.

Virüs salgınının durumuna bağlı olarak aşağı yönde hareket edebileceğini söyleyen Lee, “OPEC + koalisyonunun arz kısıntılarını azaltması zaten fiyatlanmış durumda ve bu nedenle piyasada fazla etkili olmuyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu