Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC ve BAE Petrolde Olası Arz Aksaklığı Endişelerini Silmeye Uğraşıyor!

OPEC, İran'ın ABD'ye yaptığı intikam saldırısının ardından oluşan "petrolde arz endişelerini" hafifletme çabasına girdi.
OPEC ve BAE Petrolde Olası Arz Aksaklığı Endişelerini Silmeye Uğraşıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

İran’ın ABD’nin hava üssüne gerçekleştirdiği füze saldırısıyla çalkalanan gündemde, Orta Doğu’da petrole ilişkin arz endişeleri baş göstermeye başladı. Arzın duraklama ya da aksaklık geçirebileceği düşünceleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) ve onun en büyük petrol üreticisi konumundaki Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) oluşan endişeleri dindirmeye itti.

Arzda aksaklık oluşabileceği endişelerini yok etmeye çalışan OPEC ve BAE, zaten gergin olan ortamda bir de petrol korkuları duyulmasının önüne geçmek istiyor. Abu Dhabi’de konuşan BAE Enerji Bakanı Suhail Al Mazrouei, şu an petrol piyasalarında arz sıkıntısı gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Al Mazrouei, arz sıkıntıları yaşanması durumunda OPEC ile ortaklarının buna kayıtsız kalmayacağını ve ihtiyaç halinde imkanlarını devreye sokacağını ifade etti.

BAE Enerji Bakanı SuhailAçıklamalarının devamında ABD-İran çatışmasının Basra Körfezi’nden petrol alımı konusunda hayati önem taşıyan Hürmüz Boğazı için herhangi bir risk oluşturmadığını da özellikle bildirdi. Piyasalarda ekstrem bir durum olmadıkça petrolde arz sıkıntılarının gündemde olmayacağını söyleyen Al Mazrouei, petrolde arz aksaklığı öngörmediğini yineledi.

Suudi Arabistan, İran ve Irak da dahil olmak üzere Körfez’den gerçekleştirilen ihracatın önemli bölümünü taşıyan Hürmüz Boğazı, savaş olması durumunda İran tarafından kullanıma kapatılmakla çok kez tehdit edilmişti.

Petroldeki Fiyat Değişimlerini Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo’dan gelen açıklamalar da onun bu söylemlerini destekler nitelikteydi. “Liderlerimizin, durum kontrolden çıkmadan önce normale dönmek için mümkün olan her şeyi yapacağına güveniyoruz” ifadelerini kaydederken Enerji Bakanı’nın açıklamalarına paralel olarak arz aksaklıklarına ilişkin endişeleri azaltmayı ve yanlış düşünceleri akıllardan silmeyi amaçladı.

ABD-İran gelişmeleri ve çatışmanın bugün itibarıyla daha da kızışması nedeniyle küresel petrol arzında aksaklıklar yaşanabileceği korkularıyla petrol fiyatları ciddi anlamda fırlamış, 70 dolar sınırını test etmişti.

Küresel Petrol ArzıLondra’da işlem gören vadeli petrol kontratları bugün duyulan İran saldırı haberinin ardından %%5 oranında yükseldi ve varil başına 72 dolar civarından fiyatlanmaya başladı. Diğer taraftan Orta Doğu’dan petrol akışında şu an bir kesinti yaşamıyor. Fakat kesinti olabileceği ihtimali dahi petrol piyasalarını sert dalgalanmalar eşiğinde bırakmaya yetiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%