Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Negatif Seyreden ABD Tahvil Getirisi 1 Ayda %22 Değer Kaybetti

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirisi artan olumsuz duyarlılıkla 5 ayın düşüklerine döndü.
Negatif Seyreden ABD Tahvil Getirisi 1 Ayda %22 Değer Kaybetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, haftalık Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları toplantısını bekleyişiyle 5 ayın düşük seviyelerine geriledi.

Cuma günü en son yüzde 1,276’da işlem gören ABD 10 yıllık tahvil getirisi, yeni haftaya yatay başladı. TSİ 15.15’te negatif seyrini sürdürürken gün içi hareket aralığı yüzde 1,221 – 1,285 oldu.

Piyasalar Fed’in sonraki hamleleri, teşvikleri ve ekonomik görünümü hakkında daha fazla ipucu için beklerken getiri 5 ayın en düşük seviyelerine geri döndü.
ABD 10 Yıllık Getiri Ekside
Kaynak: MarketWatch

Negatif seyre rağmen 5 günde yüzde 6’ya yakın değerlenen gösterge tahvil faizi, 1 ayda yüzde 22’nin üzerinde düştü.

3 ayda ise yüzde 32 civarında değer kaybetti. Gösterge getiri Haziran ayı FED toplantısından sonra sert yükselerek yüzde 1,595’e çıkmıştı. Öte yandan mevcut düşük seyir FOMC beklentilerinin yanı sıra artan vakalara yönelik endişelerle de yönlendirildi.

Ayrıca koronavirüs delta varyantının hızla yayılmasına ve ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin endişeler de gündemde kalmaya devam etti.

Anthony Fauci Pazar günü yaptığı açıklamada ABD’de koronavirüs pandemisinin artık yanlış yöne gittiği ve Los Angeles County’deki Covid-19 hastane yatışlarının 2 haftada iki katından fazla arttığını belirterek uyarıda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu