Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nasdaq’ın %21’lik Kaybı ve Ayı Piyasası Riskli Varlıklardan Serbeste Geçen Yatırımcı Kaynaklı

Nasdaq yatırımcıların riskli pozisyonlarını kapatmaları kaynaklı ciddi bir düşüş ile ayı piyasasına girdi. Ayırıntılar ve endeksin değerlendirmesi şöyle;
Nasdaq’ın %21’lik Kaybı ve Ayı Piyasası Riskli Varlıklardan Serbeste Geçen Yatırımcı Kaynaklı
Yorum

Nasdaq son 7 yılın en yüksek işlem hacimlerine ulaştı ve haftanın son işlem gününde ayı piyasasına girdi. Endeks 29 Ağustos’tan bu yana seyrettiği aşağı yönlü harekette toplam %20.0’nin üzerinde bir değer kaybı gösterdi. 

Gözlemlenen gerileme piyasalarda lider bırakmadı. FANG’lar ve Microsoft’un dahil olduğu teknoloji hisseleri toplamda 1.2 trilyon dolar gerilemeye neden odu.

Riskli Yatırımlar Serbeste Alındı Satış Dalgası Başladı

Yoğun Satışlara Yol Açan Riski Varlıklardan Uzaklaşma Çabası Düşüşü HızlandırdıUzun zamandır yatırımcılar ABD’nin ekonomik büyümesindeki durgunluğun hayaletini artırarak önümüzdeki yıl yavaşlama olasılığı ile mücadele edildiğini ifade ediyor. ABD’nin Çin’le devam eden ticaret hacminin ve kurumların vergi indiriminin giderek azalmasıyla birlikte hükümetin de kapanması yatırımcıların riskli yatırımlarını nakite dönüştürmelerine neden oldu. Bu dönüşüm yoğun bir satış dalgasına yol açtı.

Cuma günkü 195.41’lik kayıp, Nasdaq Composite’i 6.332,99’a düşürürken en son tepe noktasından itibaren %21.9’luk negatif bir değişim ile ayı piyasasına girildi. Haftanın son işlem gününde New York Borsası ve Nasdaq’ta yaklaşık 14,32 milyar hisse  el değiştirdi ve bu oran 2011 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek ticaret verisi olarak yorumlandı.

Yatırımcılar Yeni Yılı Bekliyor

Ayı Piyasasına Giriş ile Yatırımcılar Yeni Yılı BekliyorUBS’den Jason Draho, “Büyümede yavaşlama korkusu ve ayı piyasası çok daha belirgin hale geldi. Heyecanla düşüş bekleyen ve alım için beklediklerini söyleyen pek çok alıcı yok ve birçoğu yeni yılı bekliyor” dedi.

Yatırımcılar, gelecek haftaki dört günlük işlem boyunca hafif rahatlama bekliyorlar. Hacimlerin hafif olması beklenmekte ve anlamlı bir ekonomik verinin gerçekleşmesi beklenmemekte. ABD pazarları Noel tatili için Salı günü kapandı ve ticaret masaları hafifçe artıyor bunun da büyük fiyat dalgalanmalarına neden olabilceği ifade ediliyor.

Diğer tarafta Fed’in ekonomiyi hala iyi durumda tuttuğunu ifade eden ancak yatırımcıların endişelendiği birçok şeyin varlığı ve bazı küresel belirsizlikler kaynaklı piyasalardaki geri çekilmelere kaynak gösteren yatırımcılar yine de geri çekilmelerde bir düzeltme geleceğine inanmadıklarını ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu