Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Musk’ın ABD’li Düzenleyicilerle Anlaşması Tesla Hisselerini Yükseltti!

Elon Musk'ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile anlaşması Tesla hisselerini şaha kaldırdı ve şirket kayıplarını telafi etti. Detaylar haberimizde;
Musk’ın ABD’li Düzenleyicilerle Anlaşması Tesla Hisselerini Yükseltti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dolandırıcılık suçlamalarıyla gündeme gelen Elon Musk, bu kez Tesla hissedarlarını sevindirmeyi başardı.

Zira Elon Musk’ın SEC’le anlaşmaya vardığı duyuruldu ve bu haberlerin ardından Tesla’nın hisseleri açılış öncesi yapılan işlemlerde yükselişe geçti. Cuma günü % 14 seviyesinde değer kaybeden hisseler, Musk’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile anlaşması sonrasında % 16’nın üzerinde yükseldi.

İlgili haberde, Elon Musk’ın ABD’nin menkul kıymetler düzenleyici kuruluşu ile 20 milyon dolarlık ceza için anlaştığı yazıldı.

Elon Musk Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu AnlaştıHem şirketin hem de Elon Musk’ın 20 milyon dolarlık ceza ödeyeceği belirtilirken, tartışmalı girişimcinin ayrıca en az 3 yıllığına şirket başkanlığından ayrılacağı kaydedildi. Ve bu karar, Musk’ın hem CEO’luk hem de başkalıktan alınması, hatta ünlü ismin halka açık hiçbir şirkette yöneticilik yapmaması gerektiği yönündeki şikayetler düşünüldüğünde gayet makul göründü.

ABD’li regülatörlerle yapılan anlaşma kapsamında ayrıca otomobil üreticisinin yönetim kuruluna iki bağımsız yönetici ataması gerektiği belirtildi.

Tesla Hisseleri % 15'in Üzerinde YükseldiBunların yanı sıra yatırımcıların Tesla ile ilgili ilk bakacağı şeyin şirketin kazanç raporları olacağı söylendi. Sonuçta; şirketin üçüncü çeyrekte nasıl performans gösterdiği, Elon Musk’ın verdiği sözleri tutup tutamayacağının en önemli işaretlerinden olacaktı.

Gerçi Musk daha önce pek çok kez Wall Street’le karşı karşıya gelmiş, 7 günde 7000 araç duyurusu bile hisselerdeki düşüşü durduramamıştı. Yine de onun başarılı pazarlama yeteneğinin, Tesla’ya duyulan güveni artırması bekleniyor denilebilir.

Diğer taraftan, Tesla hisselerinin Musk’ın SEC’le sürpriz anlaşması sonrasında yükselmesiyle şirket 1 ay içindeki en iyi performansını sergilemiş oldu. Söz konusu yükselişte Musk’ın komisyonla anlaşmasının dışında, Cumartesi günü çıkan raporlar da etkiliydi. Bloomberg News’in haberinde Musk’ın dolandırıcılık suçlamalarının ardından Tesla çalışanlarına mail gönderdiği bildirilmiş, notta girişimcinin “şirket kar elde etmeye çok yakın” dediği yazılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu