Yatırım yapmaya başla!

Microsoft’un Rekor Kazanç Raporu, ABD Borsalarını Yükseltti

Microsoft 2019 yılının ikinci çeyreğinde güçlü bir kazanç raporu açıklarken, ABD borsalarının yükselişe geçmesini sağladı.
Microsoft’un Rekor Kazanç Raporu, ABD Borsalarını Yükseltti

Wall Street, kazanç sezonunun olumsuz bir görünümle geçmesini beklerken, şimdiye kadar alınan sonuçlar iyimserliğe işaret ediyor. ABD’nin altı büyük bankasından genel olarak beklenti üstü raporlar gelirken, Microsoft gibi şirketler de beklentilerin üzerinde sonuçlar açıkladı.

Wall Street, Microsoft’un güçlü üç aylık raporunun ardından hisse senedinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Wall Street Microsoft EtkisiDow Jones Sanayi Ortalaması açılışta 112 puan veya yüzde 0,4 artışa işaret etti. S&P 500 endeksi ise yüzde 0,3 yüksek seviyeden işlem görürken, Nasdaq kompoziti yüzde 0,4 oranında yükseldi.

Microsoft hisseleri, üç aylık kazancın analist beklentilerinin üstünde gelmesiyle birlikte yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. Şirketin sonuçları, bulut gelirindeki yıllık yüzde 39 oranında artışın öncülüğünde yükseldi.

Wedbush’taki Dan Ives, Microsoft için ikinci çeyreğin kusursuz geçtiğini söylerken, daha fazla işletmenin bulut servis için Redmond’u tercih etmesinin büyük bir etken olarak dikkat çektiğini belirtti.

Microsoft Bulut Servisi EtkisiIves, “Hisse senedinin çok güçlü olmasına ve şu an trilyon dolarlık bir piyasa sınırına ulaşılmasına rağmen bulut bölümünün verilen sağlam MSFT rehberliğinde de belirtildiği gibi Redmond’da yeni bir başlangıç yaptığına inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Diğer bir Dow bileşeni olan American Express de beklenenden daha iyi kazançlar elde ettiğini belirtti. Ancak şirketin hisse senetleri yüzde 0,7 oranında düşüş kaydetti. S&P 500 şirketlerinin yüzde 15’inden fazlası şu ana kadar kazanç bildirdi.

FactSet verilerine göre; S&P 500 şirketlerinden yüzde 79’u beklenenden daha iyi bir kazanç elde etti.

S&P 500 Kazançları Beklenenden İyiLeuthold Group’un baş yatırım stratejisti olan Jim Paulsen, “Şu anki kazanç sezonundan çok az şey bekleniyor. En iyi ihtimalle kurumsal karlar geçen yılın ikinci çeyreğine göre küçük bir kazanç sağlayabilir. Bununla birlikte takdir edilemeyecek olan kurumsal karlılığı etkileyen iki olumlu yön var,” ifadelerini kullandı.

Paulsen, pek çok CEO’nun görüşünün devam eden belirsizliklerle ciddi şekilde sarsıldığına inanıldığını; ancak davranış göstergelerinin algılanandan daha güvende olduğunu söyledi. İkinci noktanın ise bu yılki ekonomik yavaşlamanın kazançlar için göz ardı edilmiş olduğunu belirtti.

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, ekonominin yavaşlaması ve faizlerin düşük olması durumunda, merkez bankasının hızlı hareket etmesi gerektiğini söylemişti. Bu nedenle hisse senetleri küçük kazanımlar kaydetmiştı. Williams bir konuşmasında önleyici tedbirler almanın daha iyi olduğunu da belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum