Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alphabet’i Geçen Microsoft, Dünyanın En Değerli Üçüncü Şirketi Oldu!

Bill Gates'in Microsoft'u ulaştığı piyasa değeriyle Alphabet’i geçti ve üçüncü sıraya yerleşti. İşte ayrıntılar;
Alphabet’i Geçen Microsoft, Dünyanın En Değerli Üçüncü Şirketi Oldu!
Yorum

Ulaştığı 749 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın üçüncü en değerli şirketi olan Microsoft, bu sıraya Alphabet’i gerisinde bırakarak yerleşti. Salı günü New York Borsası’nda kapanış fiyatı 753 milyar dolar olan Microsoft’un, 739 milyar dolarda kalan Alphabet’i 10 milyarın üzerinde bir farkla geçtiği görüldü. Kaldı ki Microsoft Alphabet’i en son 2015 yılında geride bırakmış, o zamandan bu yana bir daha rakibini geçememişti.

Nihayetinde son bir yıl içinde hisselerini % 41.2 oranında yükselten Microsoft, ulaştığı rakamla dünyanın en değerli üçüncü şirketi olmayı başardı.

Microsoft'un piyasa Değeri 753 Milyar Dolara Ulaştı Bu arada Alphabet’in hisseleri ise geçen yıldan bu yana % 14.5 oranında artış göstermişti. Öte yandan; dünyann en yüksek piyasa değerine sahip ikinci şirket Amazon, birincisi ise Apple oldu. Salı günü itibariyle Amazon’un piyasa değeri 782.6 milyar dolar, Apple’ın değeri ise 923.5 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Şu an dördüncü sırada yer alan Alphabet’in ardından ise Facebook ile Çinli Tencent geldi.

Microsoft Dünyanın En Değerli Üçüncü Şirketi Oldu Tam da bu noktada; Facebook’u takip eden Tencent’in yükselişiyle göz doldurduğunu ve sektördeki en iddialı şirketlerden biri olduğunu hatırlatalım. Keza kendisi gibi Çinli olan Alibaba birlikte BrandZ’nin geleneksel listesine Microsoft’un ardından beşinci sıradan girmesi çok konuşulmuştu.

Nihayetinde Microsoft’un 3 yılın ardından Alphabet’in piyasa değerini geçmeyi başarması, sektörde haliyle ses getirdi.

Alphabet'in Piyasa Değeri 739 Milyar Dolar Oldu Microsoft’un bu başarısındaki en büyük etkenin ise şirketin bulut bilişim alanındaki büyümesiydi. Gerçi Microsoft bu konuda hala Amazon’un gerisinde ama en azından Google’ın servislerini geçmeyi başarmış.

Yeri gelmişken, Microsoft’un Mart ayında yaptığı duyuruda Windows’u odak noktasından çıkarttığını ve yapay zeka ile bulut teknolojisine ağırlık vereceğini açıkladığını da belirtelim. Yani Bill Gates’in Microsoft’u açıkça görüldüğü gibi doğru alanda ilerliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu