Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Metaller Rusya’ya Yaptırım Açıklamalarıyla Hareketlendi

Rusya’nın Ukrayna kararı hakkında dünya liderleri arka arkaya sert açıklamalarda bulunurken yaptırım krizi metal piyasalarını hareketlendirdi. İşte son durum;
Metaller Rusya’ya Yaptırım Açıklamalarıyla Hareketlendi
Yorum

Rusya-Ukrayna krizinde tansiyon, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlığını tanımasıyla yükseldi.

Putin, kararın ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Donbass’ın tarihsel olarak Rusya’nın bir parçası olduğunu vurguladı. Kararın ardından ABD ve Avrupa ülkeleri arka arkaya Rusya’ya yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da benzer şekilde Rusya’ya derhal yaptırım uygulanacağını söyledi.

Rusya’ya Yaptırım Açıklamaları Değerli Metalleri Hareketlendirdi

Rusya-Ukrayna krizi, halihazırda bazı metallerde yükseliş yaratmışken son gelişmeler fiyatları daha da artırdı. Yaptırımlar, zaten var olan arz sıkıntılarını daha da kötüleştirme potansiyeline sahipken Rusya’nın üretici konumu endişeleri artırdı.

Paladyum 2400 Dolar Üzerinde

Paladyum 2436 Dolar
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Rusya dünyanın en büyük paladyum üreticisi olduğu için değerli metalde kayda değer yükseliş oldu. Son dönemde Ukrayna krizinin etkisiyle güçlü seyreden paladyum, bugünkü seansta 2436 dolara kadar yükseldi.

Bu geçen yılın Eylül ayından bu yana değerli metalin en yüksek seviyesi oldu. Yazım sırasında yükselişi sürdüren paladyum konusunda önde gelen Rusya’dan ihracatın kesilmesine ilişkin korkular gündemde.

Platin 3 Ayın Yükseğinde

Rusya’nın önemli üreticilerinden olduğu platin de paladyumla benzer şekilde arz endişeleriyle artıyor. Dün en son 1078 dolardan kapanış yapan emtia, bugünkü açılışı yatay yaparken 1095 dolara kadar tırmandı.

Bu platin için geçen yılın Kasım ortasından bu yana en yüksek değeri işaretledi. Geçen hafta 1100 doları test eden platin son verilere göre haftalık yüzde 6 oranında değerlendi.

Bakırda Yatay Seyir Hakim

Bakır konusunda da önemli üreticilerden olan Rusya’ya ilişkin yaptırım açıklamaları, kırmızı metali fazla etkilemedi. Bugünkü seansta 4,52 doları test eden bakır, platin ve paladyuma nispeten piyasadaki endişelere tepkisiz kaldı.

Yazım sırasında yatay seyreden bakır, dün 4,54 ve önceki gün 4,57 doların ardından kayıpları üçüncü güne genişleterek en yüksek 4,52’ye çıkabildi.

Gümüş 1 Ayın Yüksek Seviyesine Çıktı

Güvenli liman pozisyonundan faydalanan gümüş, savaş endişeleriyle bir ayın yükseğine çıktı. 23,96 dolarlık kapanışın ardından güne yatay başlayan gümüş, 23,93 – 24,27 dolar aralığında hareket etti. Yazım sırasında yüzde 0,50 artıda fiyatlanırken haftalık kazancı yüzde 3’e yaklaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%