Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lloyd’s CEO’su Şirketteki Maaş Eşitsizliğinden Memnun Değil ve Bunun için Savaşacak!

İngiltere’nin en büyük sigorta borsası Lloyd’s of London’ın kadın CEO’su, şirketteki maaş eşitsizliğinden memnun olmadığını ve bu durumu düzeltmek için savaşacağını açıkladı.
Lloyd’s CEO’su Şirketteki Maaş Eşitsizliğinden Memnun Değil ve Bunun için Savaşacak!
Yorum

1686 yılından bu yana faaliyet gösteren Lloyd’s of London, yeni düzenleme gereği yayınladığı raporla gündeme oturdu. Zira İngiltere’nin en büyük borsası olarak bilinen Lloyd’s’un kadın ve erkek çalışanları arasındaki maaş farkının % 27.7 olduğu görüldü.

Konuya ilişkin açıklama yapan şirket CEO’su Inga Beale, durumdan memnun olmadığını ama bunu düzletmek için çalışacağını dile getirdi. Lloyd’s’un tarihinin 1688’lere kadar uzansa da kadın çalışanların 1970’li yıllara dek sektörde yer almadığına dikkat çeken Beale, şirketin ilk kadın simsarını 1973 yılında gördüğünü söyledi.

Şirketteki maaş eşitsizliğine gerekçe olarak kadınların yüzlerce yıldır iş hayatında yer almadığını öne süren Beale, bu durumun yeterli bir sebep olmadığının da altını çizdi.

CEO’su Inga Beale, Lloyd's of London, Kadın Erkek Maaş Raporuyla İlgili KonuştuBirleşik Krallık’ın uygulamaya soktuğu; en az 250 çalışanı olan şirketlerin kadın ve erkek çalışanlarına verdiği maaşı rapor etmesi gerektiği yeni düzenlemeye göre sonuçlarını açıklayan Lloyd’s, Barclays, Standard Chartered ve Virgin Money benzeri pek çok şirket gibi Nisan’dan önce raporunu yayınlayanlar arasına katıldı.

Ayrıca son dönemlerde Women in Finance Charter’ı imzalayan şirket, Working Forward isimli kampanyanın da destekçilerinden oldu.

Sigorta Borsası, Women in Finance Charter'in İlk İmzacıları ArasındaBu durumu şirketin cinsiyet çeşitliliğini artırma yolunda çaba gösterdiğini anlatmak için öne süren Beale, maaş eşitsizliğini ortadan kaldırma konusunda da farklı projeler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Raporun sonuçlarıyla ilgili konuşan CEO, yönetim kurulunda yarı yarıya cinsiyet dengesi olduğunu fakat en yüksek maaşlı çeyrek dilim konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğini açıkladı.

Çünkü şirketin en yüksek maaşlı çeyrek diliminde erkeklerin oranı % 66.2 iken, kadın oranı yalnızca % 33.8 idi.

Inga Beale Şirketteki Maaş Eşitsizliği ve Cinsiyet Dengesi Konusunda SavaşacakŞirketin 2018’e dair pek çok planı olduğunu belirten Beale, özel bir kadın gelişim programı ve tüm çalışanlar için esnek çalışma şartları gibi konular üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Sonuçta; Beale’in sözlerine göre CEO da şirket de aradaki farkı kapatma konusunda kararlı görünüyor.

Kaldı ki geçen yılın Nisan ayından bu yana maaş eşitsizliği ve cinsiyet ayrımcılığı konusunda kaydedilen gelişmeler de açıklamaları destekliyor. Zira Lloyd’s, söz konusu dönem içerisinde kadın üst düzey yöneticilerinin oranını % 37’ye çıkarmış. Ve oranın 2020’ye kadar en az % 40’a yükseltilmesi planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu