Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Para Borsası Müşterilerine 190 Milyon Doları Geri Ödeyemiyor!

Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX’in yaşadığı krizin yankıları devam ederken 190 milyon dolara ne olduğu muamması da bilinmezliğini koruyor. Detaylar haberimizde;
Kripto Para Borsası Müşterilerine 190 Milyon Doları Geri Ödeyemiyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para dünyasında yaşanan eşi benzeri görülmemiş QuadrigaCX olayının yankıları devam ediyor. Zira Kanada’nın en büyük borsası olarak belirtilen QuadrigaCX, kurucusunun ölümü nedeniyle mali bir kriz içine girdi. Daha açık söylemek gerekirse QuadrigaCX’in kurucusu ve CEO’su Gerald Cotten öldüğünde, kripto para borsası müşterilerine 190 milyon dolar civarında bir rakam için borçlandı çünkü soğuk cüzdanlardaki özel anahtarlar sadece kurucunun bildiği bir yerde saklanıyordu.

Cotten’ın dul eşi olan Jennifer yaptığı açıklamada; “Quadriga’nın kripto para birimi envanteri kullanılamaz hale geldi ve belki de bazıları tamamen kayboldu” dedi. Jennifer Robertson, Aralık ayında eşinin rapor edilen ölümünün ardından verdiği bir dava dosyasında bu ifadeleri kullanmıştı.

Ve görünüşe göre 190 milyon dolarlık fonun kaynağına erişimi olan tek kişi, artık hayatta olmayan kurucu Gerald Cotten’dı.

Kripto Para Borsası Müşterilerine 190 Milyon Doları Geri Ödeyemiyor Cotten’ın bilgisayarından içeriğe erişmeye çalışan uzman da bu konuda başarılı olamamıştı. Coindesk de kullanıcıların QuadrigaCX’le aylardır para çekme ve iletişim sorunu yaşadıkları yönünde şikayetlerde bulunduğunu yazmıştı. Öte yandan Robertson, borsanın yeni direktörlerinin 26 Ocak’ta platformu geçici olarak durdurmak için oy kullandığını söylemişti.

Kripto para borsası şu anda kullanıcılarına geri ödeme yapmak için işletim platformunu satmayı düşünüyordu ve kaynaklara göre birden fazla parti ilgileniyordu.

Kripto Para Borsası Müşterilerine 190 Milyon Doları Geri Ödeyemiyor Çünkü CEO’su Öldü Fakat hiçbirinin adı dokümanlarda belirtilmiyordu. Sonuçta, sanal para yatırımcılarının hesaplarının tutulduğu soğuk cüzdanın şifresini bilen tek kişinin ölen CEO olmasıyla ortalık karıştı. Nitekim söz konusu meblağ 190 milyon dolar ya da 250 milyon Kanada dolarıydı. Haliyle olay çığ gibi büyüdü ve sonunda QuadrigaCX ile ilgili çok ciddi bir iddia ortaya atıldı.

Bugün Crypto Medication tarafından yapılan detaylı araştırma da QuadrigaCX’in iddia ettiği gibi soğuk bir depolama cüzdanı olmadığını ve borsanın diğer müşterilerin paralarını, para çekmek isteyen müşterilere yatırdığını öne sürdü. İlaveten, araştırmada borsanın bütün cüzdanlara erişimi olduğunu ve CEO’nun 9 Aralık’taki ölüm tarihinin ardından dahi cüzdanlarda hareketlilik olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu