Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Verileri Sonrası, İlişkili Borsa Endeksleri Kayba Yöneldi

Gayrimenkul ve inşaat şirket hisselerinin yer aldığı borsa endeksleri, son bir yılın en zayıf konut satışlarıyla düşüşe geçti.
Konut Verileri Sonrası, İlişkili Borsa Endeksleri Kayba Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ülke genelinde konut satışları yıllık bazda %16,2 arttı. Verilerde baz etkisi hissedilse de son bir yılın en düşük artışı olarak kayıtlara geçti.

Ocak ve Mayıs ayları arasında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,8 oranında düşüş gerçekleşti. Konut sektöründe zayıflığın devam ettiğini gösteren verilerin ardından, borsanın sektör endeksleri açılışta elde ettiği kazancın bir kısmını geri verdi.

BIST gayrimenkul yatırım ortaklığı endeksi (XGMYO), 596 puanı aştıktan sonra düşüşe geçti.
BIST Gayrimenkul Endeksi %0,30 Arttı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gayrimenkul şirket hisselerinin yer aldığı gösterge endeks, haftaya 592,28 puandan başladı. Seansın ilk dakikalarında 596,76 puana çıktı. Ardından yön değiştirdi ve yeniden 592,28’e geriledi. Saat 10.28’de %0,30 artıda, 592,63’ten işlem görüyor.

Endeksin alt bileşenlerinden yatırımcısına en fazla kazandıran %7,26 artış gösteren Körfez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KRGYO) hisseleri oldu. Onun hemen arkasında %4,29 primli seyreden Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKMGY) ve %4,05 primli seyreden Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEGYO) hisseleri yer alıyor.

Negatif bölgede hareket edenler arasında ise sırasıyla %0,97 azalan Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEKGY) ve %0,47 azalan Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (DZGYO) hisseleri bulunuyor.

İnşaat sektöründeki duruma bakıldığında burada da keskin bir düşüşe tanık oluyoruz. Açılışı 1687,04 puandan yapan endeks 1690 puanı aşıp yön değiştirdi. Şu dakikalarda %0,28 kayıpla 1679 puandan işlem gören XİNSA, 1676 puana kadar geriledi.

Altında işlem gören şirket hisselerinden en fazla artan %2,12 ile Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EDIP) olurken, en fazla düşüş %3,04 ile Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. (YAYLA) hisselerinde yaşanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu