Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazakistan’da Kripto Para Madencilerinin Enerji Giderleri Artabilir

Kazakistan hükümeti, madencilerin elektrik fiyatını artırmayı ve ek vergiler getirmeyi planlıyor. Detaylar…
Kazakistan’da Kripto Para Madencilerinin Enerji Giderleri Artabilir
Yorum

Kazakistan son dönemde kripto para madencilerinin radarında olan bir ülke haline geldi. Pek çok şirket burada tesisler kuruyor ve madencilik operasyonlarını hayata geçiriyor. Ancak bu durum elektrik kesintileri yaşanmasına neden olmuştu.

Hükümet bu durumu düzenlemek için harekete geçiyor. Bu kapsamda madencilerin daha fazla ödeme yapması gerekebilir. Bunun için üç farklı teklif planlanıyor. Bu planlar arasında ilk olarak madencilerin kwh başına kullandıkları elektriğin fiyatının artırılması yer alıyor.

Diğer yandan işlemdeki her bir ekran kartı ve diğer ekipmanlar için ek vergiler önerildi. Önerinin son maddesi ise madencilik donanımları için katma değer vergisi getirmeyi içeriyor.

İnternet Kesintileri Hash Rate’i Düşürmüştü

İnternet Kesintileri Hash Rate'i Düşürmüştü

Bitcoin madenciliği için blok zincirinde yeni bloklar oluşturulması gerekiyor. Bunun için belirli donanımlar kulanılmakta. Kazakistan mevcut haliyle 10.000 den fazla madencilik kulesini bünyesinde barındırıyor.

Geçtiğimiz haftalarda ülkedeki karışıklık, internet kesintileri yaşanmasına neden oldu. Bu nedenle Bitcoin’in hash rate verisinde bir düşüş görülmüştü. Bu düşüş 205 EH/s’den 177 Eh’s’ye kadar olmuştu.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Çin hükümeti, kripto para madenciliği operasyonlarını yasaklamaya başladı. Bu durum şirketlerin ABD, Kazakistan ve Rusya gibi farklı ülkelere taşınmasına neden oldu.

Kazakistan’a elektriğin ucuz olması ise madenciler için ülkeyi cazip hale getirdi. Ülke ABD’den sonra Bitcoin’in ikinci hash oranını sağlayan bölge haline geldi.

Artan elektrik maliyetleri sonrası hükümet nükleer enerji santrali kurmayı düşünüyor. Kazakistan hükümeti geçtiğimiz aylarda da, ülkeye göç eden Bitcoin madencilerine yönelik yeni kısıtlamalar getirmeyi önermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%