Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jeopolitik Gerilimler Borsaları Geriletirken Savunma Sanayi Hisselerine Yaradı!

Cuma gününden beri etkisini gösteren İran kaynaklı gerilimler, borsaların 2020 yılına kötü başlangıç yapmasına neden oldu. Fakat savunma sanayisi hisselerinde aynı durum söz konusu değil.
Jeopolitik Gerilimler Borsaları Geriletirken Savunma Sanayi Hisselerine Yaradı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaları etkisi altına alan ABD ve İran arasındaki çekişmelerin 3 Ocak günü İranlı generalin öldürülmesiyle başlaması, borsaların yılın ilk 2 gününde kaydettiği güçlü başlangıçlar yerini kayıplara bırakmasına neden oldu. Artan jeopolitik riskler dolayısıyla küresel hisselerin 2020 yılına kötü başlamasından kaynaklı olarak Wall Street yatırımcıları varlıklarını satmaya yöneldi.

Fakat savunma sanayisi hisselerinde aynı olumsuz etkiler gözlenmedi. ABD borsalarının tam tersine yükseliş kaydeden savunma sanayi şirketlerinin hisselerinde yukarı yönlü seyir kaydedildi.

Hisseler Yukarı Yönlü SeyrettiSon 5 gün içinde savunma borsalarından S&P Aerospace & Defense ETF (XAR) endeksi %4 yükseliş kaydederken, iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA) endeksinin kaydettiği yükseliş oranı %2,5 oldu. ABD’de yer alan diğer dev savunma şirketlerinin ise kazançlarını artırmayı sürdürdüğü öğrenildi. Forbes dergisinin bir yazısında, yapılan füze saldırısının ardından savunma-enerji hisselerinin yükselmesinin gayet normal bir durum olduğu söylendi.

Uzay ve savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren ABD merkezli Northop Grumman’ın hisseleri geçtiğimiz Cuma günü rallinin lideri olmuştu. Söz konusu şirketin hisselerinde son 5 günde %8 oranında artış kaydedildi. İleri teknoloji ve havacılık sanayi şirketi Lockheed Martin hisselerindeki artış %4 olurken, füze üretimiyle ünlü Raytheon ise %2 arttı.

Enerji ve petrol şirketlerinin hisseleri de Cuma günkü gelişmelerle birlikte %4 artarak yukarılara tırmandı.

Enerji-Petrol Şirket Hisseleri3 ay gibi bir sürenin ardından ilk kez petrol fiyatlarında da 70 doların üzeri görüldü. Petrolde meydana gelen arz endişeleri fiyatların yükselişini tetikledi. Varil başına 70 dolar civarından fiyatlanan Brent petrolünün yanında ham petrol ise 64 dolar civarında seyretmişti.

Hidrokarbon keşifleriyle tanınan Colorado merkezli Whiting Petroleum, Occidental Petroleum ve bağımsız enerji şirketi Hess Corporation hisse senetleri geçtiğimiz haftanın başından bu yana sırasıyla %15, %11 ve %5 oranında yükseldi.

Diğer taraftan İran’ın ABD bankaları ve üniversitelerine yönelik siber saldırılar yapabileceği endişesiyle ABD’nin siber güvenlik şirketi hisseleri de yukarı yönlü seyretti. Söz konusu bu endeksler son 5 günde %2,5 oranında arttı. Ayrıca Perşembe günü gerçekleştirilen hava saldırılarından şimdiye kadar geçen sürede altın ve tahvil gibi yatırımcılarca güvenli liman olarak görülen varlıklarda ralli gözlendi.

Değerli metal altında kazançlar yaklaşık %3 artarak geçtiğimiz haftanın sonunda son 4 ay içindeki en yüksek seviye yakalandı. Diğer yatırım araçlarından olan Bitcoin, ABD’nin hava saldırısından bu yana kazançlarını %9 oranında yukarıya taşıdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu