Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanyol IBEX 35 Beklenenden İyi 1Ç21 GSYİH Verisiyle Yükseliyor

İspanya’nın ana gösterge endeksi IBEX 35, beklenenden iyi ekonomik büyüme rakamlarıyla yükseliyor.
İspanyol IBEX 35 Beklenenden İyi 1Ç21 GSYİH Verisiyle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanyol borsa endeksi IBEX 35, bugünkü işlemlerde sağlam ekonomik toparlanma iyimserliğiyle alıcılı seyrediyor.

15 Haziran’daki 9,310.80 puanlık yaklaşık 1,5 yılın rekorunun altında kalsa da yükselişiyle Avrupalı emsalleri arasında öne çıktı. TSİ 11.40’da yüzde 1 kazançla seyreden borsa endeksi, gün içinde 8,985.10 – 9,034.70 arlığında hareket etti.

8,954.10 kapanışın ardından yeni güne gayri safi yurt içi hasıla verisiyle 9,015.40 puanda güçlü başladı.
İspanyol IBEX Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Bununla birlikte endeks 5 günde ve bir ayda ekside performans göstermeye devam etti. Yazım sırasında endeksin en güçlü yükselişini kaydeden ilk üç hisse Viscofan, Amadeus ve Repsol olarak öne çıkıyor.

Bu sabah açıklanan resmi verilere göre İspanya gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2021’in ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4 küçüldü. Nihai okuma, yüzde 0,5 daralma yönündeki önceki tahminden daha iyi geldi.

Bununla birlikte yenilenen Covid dalgası ortasında kısıtlamaların sıkılaştırılması hem tüketim harcamalarında hem de yatırımda düşüşe yol açtığından, ekonomi yeniden daralma kaydetti.

Yıllık bazdaki okumada da benzer şekilde rakam olumlu yönde revize edildi. İspanya GSYİH’si daha önce tahmin edilen yüzde 4,3’lük düşüş yerine önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,2 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu