Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İran Bitcoin Madencileri için Yaz Dönemi Uyguladığı Yasağı Kaldırdı

Üç aylık yasağın ardından ülkede madencilik yeniden başladı.
İran Bitcoin Madencileri için Yaz Dönemi Uyguladığı Yasağı Kaldırdı

İran hükümeti Mayıs ayında yüksek enerji tüketiminin önüne geçmek için madencilik faaliyetlerini 3 ay süreyle durdurduğunu açıklamıştı. Buna sebep olarak yaz aylarında elektrik şebekesinin talebi karşılamasının yetersiz kalması gösterildi.

Geçen üç aylık yasağın ardından bugün itibariyle madenciler ülkedeki operasyonlarını yeniden başlattı. Orta doğu ülkesi, yaz aylarında, yaygın elektrik kesintileri yaşadı . Bazı günlerde, sıcaklık 49 santigrat dereceyi aştı .

Elektrik kesintileri ve su sıkıntısı ışığında, Cumhurbaşkanı Rouhani vatandaşların klimalarını çalışır durumda tutabilmelerini sağlamak için sıcak hava sırasında kripto madenciliğini yasaklamaya karar verdi.

Bazı çevrelerde kripto madenciliğinin ülkede gerçekte ne kadar güç kullandığına dair şüpheler dile getirildi. Sıcaklığın azalması ve Ebrahim Raisi’nin 3 Ağustos 2021’de başkan olarak göreve başlamasıyla kripto madenciliği yasağı kaldırıldı.

İran’ın dünya genelindeki madencilik payının %4.5 ile %7 arasında değiştiği tahmin ediliyor. Ülkenin, ABD yaptırımlarından kaçmanın bir yolu olarak Bitcoin madenciliğine olumlu baktığını öne süren bazı raporlar var. İran şu anda ABD tarafından neredeyse tamamen ambargodan muzdarip ve bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum