Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran ABD Ambargosunu Delmek için 700 Bin Varil Petrolü Borsaya Sundu

ABD’nin yaptırımlarından ülkesinin petrol piyasasının zarar görmesini istemeyen İran, 700 bin varili borsada satışa sundu. Petrol fiyatları ise Suudi Arabistan’ın satışları azaltacağı açıklaması ile yükseldi.
İran ABD Ambargosunu Delmek için 700 Bin Varil Petrolü Borsaya Sundu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin ikinci etabı 5 Kasım tarihinde başlayan İran yaptırımlarında en dikkat çeken ve küresel boyutta herkesi ilgilendiren en önemli konu, hiç kuşkusuz ki petrol kısmını etkileyen tarafı oldu. ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarının yükselmesini istemediğini ve bazı ülkelere buradan ithalat yapma konusunda ayrıcalık tanıdığını duyursa da, İran söz konusu yaptırımlardan en az zararla çıkmak için aldığı önlemleri genişletti.

İran Petrol Bakanlığı, daha önce 79 dolar 15 sentten Tahran Enerji Borsası’nda satışa sunduğu petrolün varil fiyatını 64 dolar 97 sente düşürdü. Bu kapsamda 700 bin varil petrol borsaya arz edilerek satışa sunuldu.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada borsaya açılma kararının petrol ihracatında özel sektörün kapasitesinin yararlanılması ve satışlardaki kanalların çeşitlendirilmesi amacıyla alındığı bildirildi.

Borsadaki petrolün 245, 245 ve 210’ar bin varil olmak üzere 3 ayrı sipariş halinde 3 kişi tarafından satın alındığı öğrenildi. İran Petrol Bakanlığı ilk kez 28 Ekim tarihinde borsada satışa sunulan petrolün varil fiyatının en düşük 79 dolar 15 sent, en yüksek ise piyasadaki dalgalanmaya bağlı olarak değerlendirileceğini duyurmuştu.

Gerekli şartlar arasında alım için yapılacak başvurulardan önce toplam tutarın %10’unun peşin olarak yatırılması yer alıyordu. Satışın şekli ise %20 peşin olarak ülkenin yerel para birim riyal, %80 ise kredi olarak döviz kuru üzerinden olacağı bildirildi. İran borsada satışa sunduğu 700 bin varil petrol adımıyla, ABD’nin ikinci yaptırım paketine karşı, petrolünü ülke içinde değerli hale getirmeyi ve nakit akışını sağlayarak ambargoyu delmeyi hedefliyor.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın satışları azaltacağı yönündeki açıklamasının ardından yükselişe geçti.

Petrol fiyatları tarihinin en uzun günlük düşüş serisine yöneldikten sonra, Suudi Arabistan’dan gelen açıklamaların ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı. Suudi Arabistan Aralık ayında ham petrol satışlarını azaltacağını duyurdu. Ek olarak OPEC ve ortaklarının önümüzdeki yıl üretimi düşüreceklerine ilişkin spekülasyonlar da fiyatların yükselmesinde etkili oldu.

Japon Oil, Gas and Metals National Corp. Baş Ekonomisti Takayaku Nogami, OPEC’in Aralık ayındaki toplantısı öncesi çok fazla dönüşler ve sapmalar olabileceğini, Suudilerin üretim kısıntıları tartışmalarına girmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Rusya’nın arzın talebi karşılama tartışmalarına girmek için henüz çok erken olduğunu belirten Nogami, piyasaların petrolün düşmeye devam etmesi halinde üretim kısıntılarının mümkün olduğu mesajını aldığını dile getirdi.

Vadeli petrol kontratları, geçen hafta ayı piyasasına girdikten sonra, söz konusu gelişmelerin etkisiyle kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Suudi Arabistan Aralık ayında ham petrol ihracatını günlük 500 bin varil düşüreceğini duyurdu. OPEC ve ortaklarından oluşan bir komitenin hafta sonu bir araya gelerek yeni stratejiler oluşturulması gerekeceği uyarısında bulunması, 2019 yılında daha geniş bir üretim kısıntısına gidilebileceği beklentilerini güçlendirmiş oldu.

PETROL FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Cuma günü 60,19 dolardan kapanışı yapmıştı. TSİ 10:28’de ise varil başına 59,82 dolardan işlem görüyor. Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 1,15 dolar yükselerek varil başına 71,33 dolara çıktı. Şu dakikalarda ise 71,60 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu