Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz FTSE 100 Mart Ayının Güçlü GSYİH Büyümesiyle Artıda

Salı günü diğer borsa endeksleri gibi küresel satış dalgasına yakalanan FTSE 100, bugün alıcılı seyrediyor.
İngiliz FTSE 100 Mart Ayının Güçlü GSYİH Büyümesiyle Artıda
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 6,947.99 puanda kapanan İngiltere göstergesi 12 Mayıs işlemlerine 6,947.99 puanla yatay başlasa da kısa süre sonra yükselişe geçti.

TSİ 11.00 sıralarında yüzde 0,72 artıda duruyor. Aynı dakikalarda endeksin en güçlü yükselişini kaydeden ilk üç hisse senedi ise Diageo PLC, Glencore PLC ve Spirax-Sarco Engineering PLC olarak öne çıkıyor.

Yükseliş İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verileriyle desteklendi. İngiltere ekonomisi 2021’in ilk çeyreğinde hem çeyreklik hem de yıllık bazda küçülse de Mart ayı büyümesi iyimserliği artırdı.

Çünkü ekonomi Mart ayında İngiltere’nin bazı bölgelerindeki okulların ay boyunca yeniden açılmasıyla yüzde 2,1’le Ağustos 2020’den bu yana en hızlı aylık büyümesini kaydetti.
İngiliz FTSE 100 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Hizmet sektöründe de okulların açılışı ve perakende ticaret satışlarının güçlenmeye devam etmesiyle yüzde 1,9’luk büyüme kaydedildi. Üretim sektöründe çıktı yüzde 1,8 artarken inşaat sektöründe yüzde 5,8 büyüme oldu.

GSYİH’nin ardından bugün beklenecek önemli verinin ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) olduğu biliniyor.

TSİ 15.30’da açıklanacak ABD Nisan ayı TÜFE’sinin aylık yüzde 0,2 olması beklenirken yıllık TÜFE’nin yüzde 3,6 olacağı tahmin ediliyor. Mart’ta aylık enflasyon yüzde 0,6 iken yıllık enflasyon yüzde 2,6 olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu