Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Borsa Endeksi 3. Çeyreğin Başında Güçlü Seyrini Sürdürüyor

İngiliz borsa endeksi, Haziran ortasında kaydettiği pandemi sonrasına yakın kazançla hareket ediyor.
İngiliz Borsa Endeksi 3. Çeyreğin Başında Güçlü Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Temmuz ayına güçlü başlayan İngiliz borsa endeksi, ikinci işlem gününde de artıda seyrediyor. Dün 7,125.16 puanda kapanış yapan FTSE 100 Endeksi, bugüne yatay başlarken sonrasında 7,149.20 puana kadar yükseldi.

16 Haziran’da 7,217.54 puanla Şubat 2020 sonrası en güçlü değerini kaydeden gösterge endeks, böylelikle pandemi sonrası zirveye yaklaştı.

TSİ 10.25’te yüzde 0,19 kazançla hareket eden FTSE 100’ün 5 günlük getirisi yüzde 0,07’ye yaklaştı.
İngiliz FTSE 100 2 Temmuz Güçlü
Kaynak: MarketWatch

Bir ayda yüzde 1 değerlenirken 3 ayda yüzde 6, yıl başından bu yana ise yüzde 10,50 artış kaydetti. Yükseliş, güçlenen ekonomik toparlanma beklentilerinden destek almaya devam etti.

Ekonomik veri cephesinde dün açıklanan PMI verileri İngiltere imalat sektörünün Haziran’da 63,9’la güçlü kaldığını gösterdi. Rakam Mayıs’taki 65,6’lık rekordan gerilese de çıktı oranı tüketici, ara ve yatırım malları sektörlerinde belirgin şekilde arttığından imalat sektöründe güçlü bir genişleme hızına işaret etti.

Yeni sipariş büyümesi ve istihdam yaratma hızı, Mayıs’ın rekor seviyelerine yakın kaldı.

Bununla birlikte küresel cephede günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan yakından izlenen ABD tarım dışı istihdam raporu bekleniyor. Veri FED’in teşviklerini ne zaman azaltmaya başlayacağına dair vereceği ipuçları için önem taşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu