Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bu Yıl İlk Kez Ucuzlayan Türk Tahvilleri için Kazanımlar Yüksek Olabilir

Deutsche Bank analistleri, Türk tahvillerinin bu yıl ilk kez ucuzladığını, yaptıkları modellemeye göre kazanımlarının yüksek olabileceğini bildirdi.
Bu Yıl İlk Kez Ucuzlayan Türk Tahvilleri için Kazanımlar Yüksek Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Nisan ayı enflasyon rakamlarına ilişkin bir değerlendirme de Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank’tan geldi. Tüketici fiyatlarının Nisan ayında, gıda fiyatlarının daha ılımlı artış göstermesinin etkisiyle, tahminlerin altında kaldığı aktarıldı. Son rakamların ardından ise Türk lirası cinsi devlet tahvillerinin 2019 yılında ilk kez ucuzladığı belirtildi.

Deutsche Bank gelişmekte olan ülke piyasaları stratejisti Christian Wietoska, Türk tahvillerine ilişkin rapor yayımladı.

Buna göre TL cinsi devlet tahvillerinin bu yıl ilk kez ucuzladığı, yaptıkları modele göre ise kazanımlarının yüksek olabileceği yorumlandı. Enflasyonun yavaşladığı, bu durumun ise TCMB üzerindeki faiz artırma baskısını nispeten azalttığı dile getirildi.

Söz konusu gelişmenin Türk tahvillerinin değerlendirme kriterlerinde değişikliğe yol açtığını bildiren Deutsche Bank analistleri, yaptıkları modele göre devlet tahvili getirileri içim adil değerin %19,10 olduğunu, fakat şu anda piyasada bu oranın %19,50 civarında olduğunu kaydetti.

Yapılan modellere göre öngörülen 9 aylık dönemlik bu getirinin, 12 aydan uzun sürede en yüksek getiri seviyesi olduğu ifade edildi.

Christian Wietoska, tüm gelişmekte olan ülkelerdeki tahviller için yaptığı bu yoruma ilaveten izlenmesi gereken önemli makro verilere de değindi Bankacılık sektöründeki yeniden sermayelendirmenin ve portföy ile döviz mevduat akışlarındaki değişikliklerin, mali ve ekonomik gelişmelerin yakından takip edilmesi gereken hususlar olduğunu aktardı.

10 yıl vadeli lokal Türk tahvillerinin yıl sonu faiz tahminini %16 ve yıl sonu getirisini %7,2 olarak belirten Wietoska sözlerine; “Bu, 12 aydan fazla bir dönemde modellerimizde, tüm gelişen ülkeler (EM) arasında 9 aylık bir dönem için en yüksek beklenen getiriyi işaret ediyor” şeklinde devam etti.

Dolar enflasyon sonrasında sakin ama yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Bu sabah 5,96 lira seviyesinden güne başlayan dolar kuru, enflasyon rakamlarının ardından çok fazla değişim göstermedi. Ancak yukarı yönde kalmaya da devam etti. Enflasyon sonrasında 5,97’ye yükselen kur, gün içi en yüksek 5,9824 lirayı gördü. Saat 15:50’de ise 5,9786 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 6,6732’ye gerilemiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu