Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Direncini Kıran BIST 100, Hazine İhracına 3 Kat Artan Talep ve Küresel Piyasaların Türkiye Yansıması

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününde direncini kırdı. Türkiye varlıklarındaki pozitif seyri Hazine ihalesine gelen 3 kat talep ve küresel piyasalar destekliyor.
Direncini Kıran BIST 100, Hazine İhracına 3 Kat Artan Talep ve Küresel Piyasaların Türkiye Yansıması
Yorum

28 Ocak Pazartesi haftanın ilk işlem gününe ABD vadeli endekslerindeki yaklaşık %0.45 civarında değer kayıpları gözleniyor. Şubat Vade BIST Endeksi ise ilk işlemlerinde %0.25’lik bir kayıp vermekteydi. Endeksin 09:55 ilk verisinde %0.02’lik bir fiyat belirirken seansın açılması ile %0.08 ile 101.863 puandan işlemler gerçekleşmekte.

Dünya genelinde gözlenen önemli gelişmeler arasında bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı ve ABD-Çin gelişmeleri yakından takip edilecek. Fed Başkanı Jerome Powell’in faizler konusunda artırıma yönelik aceleci olunmayacağı yönündeki tavrı ile genişleyen alım dalgası küresel endekslerde de devam etmekte. Borsa endeksleri dünyanın dört bir yanında primlenirken Aralık ayında verilen kayıplar neredeyse telafi edilmiş oldu.

Küresel gelişmelere hassasiyeti yüksek olan Türk varlıkları risk iştahının artmış olmasına paralel primlenmesine devam ediyor. MSCI Türkiye endeksi bu yıl güzel bir getiri sağladı ve yıl başından bu yana gelişmekte olan ülke borsalarına kıyasla 6 puan fazla getiri seviyesinde kaydedildi. Açılan fırsat penceresin 2019 yılı ilk ayına veda etmeye hazırlandığımız bu haftada hala pozitif bir görüntüde.

Hazine Kıymet İhalesine 3 Kat Talep Gelirken BIST 100 Primini Artırdı

Hazine İhalesine Artan Talep ve Primlenen BIST 100Hazine ve Maliye Bakanlığı 24 Ocakta gerçekleşen 6 yıl vadeli Eurobond ihracı sonuçlarını Cuma günü açıkladı. İlgili kıymet ihracında 1.25 milyar € borçlanma gerçekleşti. İhalede ihraç arzının üç katında bir talep görüldü. Tahvilin kupon oranı %4.625 olarak gözlenirken, Ocak ayında 2 milyar dolarlık 10 yıllık Eurobond ihracının dahil olması ile bu yıl Hazine uluslararası sermaye piyasalarından 3.4 milyar dolara tekabül edecek bir finansman sağlamış oldu.

Geçtiğimiz yılın son dönemlerinde Hazine ihalelerine olan talepteki azalmayı yabancı yatırımcının ülkeye bakışındaki olumsuzluk olarak gözlemlemiştik. Bu gelişme Türkiye 5 yıllık CDS marjının yüksek seviyeleri kaynaklı da olumsuz etkilenmişti. Ancak bu yıl CDS’te gözlenen aşağı yönlü hareket ile haftalık bazda %4.65 gerileyen sigorta risk primi 307,28 seviyesinde fiyatlanıyor. İhalede gözlenen yüksek talep yatırımcılar tarafındaki algının daha pozitif bir görünüm kazandığı şeklinde okunabilir ve bu tutum ülke varlıklarını pozitif desteklemeye devam edebilir.

BIST 100 için günlük bazda bugün 101,770 seviyesindeki denge noktası gözetilebilir, yukarı yöndeki harekette olası ilk direnç 102.350 görülebileceği gibi olası ikinci direnç ise 102.894 olabilir. Anlık hareketler %0.68 primlenme ile 102.493 puan göstermekte. (TSİ 10:51)

XBANK ve XUSIN’in Haftanın İlk Günündeki Performansı Pozitif

BIST Bankacılık ve Sanayi Endeksi DeğerleniyorBIST Bankalar Endeksi (XBANK) %0.87 değer kazanımı ile 135.323 puanda görülürken endeksin 135k seviyesinin üzerindeki seyri ılımlı görünümü destekleyebilir. Bankacılık bileşenlerinde bugün tekrar başlayan alım yönünde ağırlık kazanan işlemler ile hisselerin değişimi GARAN %0.98 9,23 TL, ISCTR %0.55 5,47 TL, AKBNK %1.69 6,61 TL ve HALKB %0.38 7,87 TL olarak gözlemleniyor. XBANK 14 günlük çalıştırılan RSI indikatöründe 59 seviyesinde al bölgesinde dalgalanırken, STOCHRSI (9,6) indikatörü 98 seviyesinde aşırı alım sinyali vermekte.

XUSIN (BIST Sanayi Endeksi) %0.41 prim ile 118.696 puanda. An itibarıyla endeksin en fazla değer kazanan hissesi 0,280 TL tekabül eden %5.80’lik primlenme ile 5,110 TL/p fiyatından ticaret görmekte olan YUNSA ve en fazla değer kaybı ise geçtiğimiz hafta en fazla kazanımda gözlenen DOKTA oluyor. Dokta %3.64 değer kaybederek 9,54 TL’den işlem almakta. XUSIN 12 hareketli ortalamasında 8 al ve 4 sat verirken, teknik indikatörülerinde 9 al ve 1 sat sinyali vermekte, endeksin teknik özetinde ise hareketli ortalamalar al, indikatörler güçlü al vermekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu