Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs’a Göre Bitcoin Asla Altının Yerini Almayacak

Goldman Sachs analistleri altının Bitcoin’e göre daha güvenli bir yatırım aracı olduğunu düşünüyor.
Goldman Sachs’a Göre Bitcoin Asla Altının Yerini Almayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların son dönemde değer kazanması ile beraber, bu piyasaya yönelik ilgide büyük bir artış yaşandı. Özellikle Bitcoin’in geçtiğimiz haftalarda ATH seviyelerine ulaşması, kripto varlığa dair tartışmaların artmasına neden oldu. Merkez bankaları ve finans kurumlarından kripto paraların riskli varlıklar olduğuna dair açıklamalar geliyor. Son olarak Goldman Sachs analistleri Bitcoin ile altın karşılaştırmasına dar değerlendirmede bulundu.

Bitcoin’in hızla değerlenmesi insanların aklına ‘yeni bir altın mı doğuyor?’ sorusunun gelmesine neden oluyor. Goldman Sachs analistlerine göre BTC riskli bir varlık ve asla altının yerini almayacak. Bazı analistler ayrıca Bitcoin’in altından üstün bir varlık olacağını düşünüyor. Ancak Goldman Sachs analistleri, bu iki varlığın yatırım yelpazesinin farklı uçlarında olduğunu düşünüyor.

Bitcoin ve Altın Farklı Yatırım Araçları

Bitcoin ve Altın Farklı Yatırım Araçları

Analistler, her iki varlığın da herhangi birinin yatırım yelpazesinin zıt uçlarını işgal ettiğini söyledi. Goldman Sachs’a göre altın savunma oyunu, Bitcoin ise risk oyunu olarak farklı bir rol oynuyor. Risk ise kripto para biriminin aşırı oynaklığından kaynaklanıyor. Bitcoin Mart 2020’de 3.800 dolardan 21 Şubat’ta 58.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin’in oynaklığı, son birkaç günde günde 5.000 ila 10.000 dolar fiyat dalgalanmaları ile çok dikkat çekici oldu. Altının 2020’de neden düşük performans gösterdiğine gelince, analistler bunu daha riskli varlıklara dönen yatırımcılara bağladılar. Ancak Bitcoin’in bu harekette rol oynayıp oynamadığına dair bir açıklamada bulunmadılar.

JP Morgan geçtiğimiz aylarda altının düşük performansını doğrudan Bitcoin’e bağlamıştı. Bankanın stratejistleri, yatırımcılar altından Bitcoin’e geçerse altının önümüzdeki yıllarda zarar göreceğini tahmin ediyordu. Goldman Sachs analistleri ayrıca Bitcoin ile altın yerine bakır, kalay ve çinko gibi değerli olmayan metaller arasında güçlü bir korelasyon olduğunu belirtti . Değerli olmayan metaller ise Ekim ayından bu yana yükseliş gösteriyor.

Bitcoin ve söz konusu varlıklar, uzun vadeli trendleri nedeniyle cazip yatırım araçları olarak görünüyor. Uzmanlara göre Bitcoin’in dijital altın olduğu algısı artarken, kıymetsiz metallerin yükselişi endüstriyel faaliyetlerin büyümesiyle sürdürülebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%