Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gerilim Altında Düşen Çin İnternet Sektörü Alım Fırsatı Olabilir

Ticaret savaşlarında araç olarak kullanılan ekonomik yaptırımlar şirketleri olumsuz etkiliyor. İki ülke karşılıklı olarak şirketlere olumsuz hamleler yapıyor. Düşürülen fiyatlar, alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.
Gerilim Altında Düşen Çin İnternet Sektörü Alım Fırsatı Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasa analistleri 2017 yılında ciddi işlem hacimleri olan BAT’lar şirketlerinin bu yıl ABD piyasalarına meydan okumalarını bekliyorlar. BAT olarak anılan kısaltma, Çin’in süper teknoloji yıldızları olan Baidu, Alibaba ve Tencent. Ancak bugüne kadar ABD Çin ticaret savaşlarından değer olumsuz etkilenen ve Pekin’den gelen düzenlemede BAT şirketleri 168 milyar doları aşan bir düzeyde değer kaybetti. Alibaba hisseleri yıllık bazda yüzde 11’in üzerinde seyrediyor. Tencent yüzde 22.4 oranında, Baidu ise yüzde 6’dan fazla değer kaybetti.

FANG’ler, yani Facebook, Amazon, Netflix ve Google; BAT’lardan daha iyi performans gösterdiler. Amazon yıllık bazda yüzde 64’ün üzerindeyken, Netflix yüzde 91’in üzerinde artış göstermiştir. Alfabe bu Amazon ve Netflix’e karşı daha da yüksek getiri elde ediyor. Facebook platform gizliliği endişeleriyle FANG grubunda düşüş gösteren tek şirket.

Alibaba Gerginlikten En Çok Etkilenen Şirketler Arasında

Politik Sorunlar ve Ticaret Savaşları Şirketleri Olumsuz EtkiliyorPek çok yatırımcı ve internet devleri Çin ekonomisinde etkili oldular. Alibaba hisseleri ABD borsalarında işlem görmekte olup iki ülke arasındaki gerilimden etkilenmekte. Uzmanlar, şirketin rakamlarında çok güçlü görüntülerin varlığından bahsederken, ABD Çin geriliminden etkilenen furya ile paralel bir değer kaybının izlendiğini belirtiyor. Bu sorun başlığı altında Jack Ma 2019 yılında istifa edeceğini açıklamıştı.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın yanı sıra, bazı ülkelerin e-ticaret şirketleri hisselerinin yüksek değerlenmeleri ve hisse senedi fiyatları üzerinde de ciddi bir endişe var. Tüketici cephesindeki büyük oyunculardan beklenen baskılar, Çin ekonomisinde yavaşlama ve değerleme endişeleri bu yıl Çin teknoloji hisselerini olumsuz etkiledi.

Tencent Sorunları

Tencent Kendi Evinde Sorunlarla Karşı KarşıyaTicaret savaşı Alibaba için büyük bir sorun olsa da, Tencent kendi evinde sorunlar ile karşı karşıya kaldı. Şirket, piyasa kapitalizasyonuyla en büyük BAT hissesi olup gelirlerinin büyük bir kısmını oyunlardan alır. Ancak Çin hükümeti, Tencent’in bazı gelişmelerinde kırılganlığa neden oldu.

Çin Ağustos ayında Tencent’in dağıtım platformu WeGame’deki gişe rekorları kıran oyunu Monster Hunter: World’ün satışı durdurdu. Daha sonra Çin’in gençleri arasında artan göz sorunları konusundaki endişelerini sebep olarak sunan bir belge yayınlandı. Amaç oyuncu sayısını kısıtlamak olarak öne sürüldü. Bu sorunlar doğrultusunda 2018 yılında BAT grubunda Tencent, en kötü performans gösteren hisse oldu.

Satınalma Fırsatları

Analistler Hisselerdeki Düşüşleri Yatırım Fırsatı Olarak DeğerlendiriyorÇin üzerindeki baskıya rağmen, birçok analist düşük fiyatların bir alım fırsatı olduğunu ve uzun vadede getirilerinin güzel olacağı yönünde beklentili. Aviance Capital Management’in CEO’su Chris Bertelsen, ”ABD ile olan ticaret savaşının sakinleşeceğini ve yatırımcıların fırsattan istifade etmeleri gerektiğini” söyledi.Aviance Capital Management’ın CEO’su Chris Bertelsen, ABD ile olan ticaret savaşının sakinleşeceğini ve yatırımcıların fırsattan önce büyük Çinli teknoloji stoklarını satın almaları gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu