Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch’ten El Salvador’a Bitcoin Yaptırımı: Not Düşürüldü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Bitcoin’i tanıyan El Salvador’un notunu düşürme kararı aldı. Ayrıntılar haberde…
Fitch’ten El Salvador’a Bitcoin Yaptırımı: Not Düşürüldü
Yorum

El Salvador geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyarak, bu anlamda bir ilki başarmıştı. Bu hamle geleneksel finans dünyasının ve hükümetlerin tepkisini çekmeye devam ediyor.

Son olarak kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, El Salvador’un uzun vadeli İhraççı Temerrüt Derecelendirmesini (IDR) B-‘den CCC’ye indirdi. Alınan bu karar sebep olarak politika belirsizliği ve Bitcoin’in yasal para birimi kabul edilmesi gösterildi.

Kuruluş, kısa vadeli borçlanma, Ocak 2023’te ödenmesi gereken 800 milyon dolarlık Eurobond ödemesinin ve yüksek mali açığın ülkenin daha iyi bir not almasına engel olduğunu belirtti.

El Salvador’un Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ödemesi gereken 1.3 milyar dolar borcu bulunuyor. Derecelendirme kuruluşu bu nedenle ülkenin finansal kısıtlamalara karşı dayanıksız olduğunu belirtiyor.

Ülke Bitcoin Desteğinden Geri Adım Atmıyor

Ülke Bitcoin Desteğinden Geri Adım Atmıyor

Fitch ayrıca BTC’yi yasal kabul eden ülkenin, 2022-2023’te ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlayabilecek IMF’in potansiyel bir programı üzerindeki belirsizliğe katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

El Salvador’a yönelik artan tepkilere rağmen, başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i aktif olarak desteklemeye devam ediyor. Ülke fiyat düşüşlerinde pek çok kez BTC alımı gerçekleştirdi.

Başkan geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’de fiyat artışının yakın zaman içerisinde geleceğini söylemişti. Fitch ise geçtiğimiz aylarda stablecoin’ler için yapılacak düzenlemeleri masaya yatırmış ve bunun yararlı olabileceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%