Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fiber Yatırımı için Birlik Çağrısı Yapan Turkcell’in Hisseleri %2 Yükselişte

Ortaklaşa yapılan fiber altyapı çalışmalarında maliyetin beşte biri kadar az olacağını söyleyen Turkcell Genel Müdürü, diğer operatörlere yatırım çağrısında bulundu.
Fiber Yatırımı için Birlik Çağrısı Yapan Turkcell’in Hisseleri %2 Yükselişte

İş Dünyası Söyleşileri kapsamında konuşan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, 2020 yılında sektörün yaşadığı gelişmeleri değerlendirdi. Pandemi sürecinde evden çalışma ve uzaktan eğitim nedeniyle internet kullanımının arttığını söyleyen Erkan, önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerini de paylaştı.

Turkcell Genel Müdürü, Türkiye’nin 5G’ye geçişi için gerekli koşullardan birinin de fiber altyapı olduğunu belirtti.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan Açıklaması2020 yılın hem salgın hem de sel ve deprem gibi doğal afetler nedeniyle tam bir sınav olduğunu söyleyen Erkan, telekom ve teknoloji sektörünün ise bu sınavı başarılı şekilde verdiğini dile getirdi. Turkcell’in üçüncü çeyrek gelirinin yıllık bazda %16,1 artışla 7,6 milyar liraya ulaştığını hatırlattı.

Fiber altyapısının önemine değinen Erkan, şu an 250 – 300 bin km uzunluğunda alt yapımız olduğunu fakat 1 milyon km’ye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Eğer bu alt yapı çalışmalarını operatörler ayrı ayrı yaparsa maliyeti 15 – 16 milyar dolar olacak. Fakat ortaklaşa yapılması halinde bu miktarın 3 – 4 milyar dolara kadar ineceğini belirtti.

Turkcell’in Türkiye’nin 81 ilinde fiber altyapısı bulunduğunu belirten Erkan, bu sayede Azerbaycan, İran, Irak ve Gürcistan gibi komşu ülkelerin internetinde de pay sahibi olduklarını anlattı. Fakat dünyada sabit internet hızı bakımından Türkiye’nin ilk 100 arasına bile zor girdiğini söyledi.

Dijitalleşme ve fırsat eşitliği bakımından fiber altyapının çok önemli olduğunu vurguladı. Özellikle şirketlerin dijitalleşmesi, uzaktan eğitim, sağlık ve çalışma gibi konularda fiber altyapının hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi. Turkcell’in alt yapıya en fazla yatırım şirketlerden biri olduğunu belirten isim diğer operatörlere yatırımları ortak yapma çağrısında bulundu.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ORD (TCELL) hisseleri %2,09 artıda 15,11 liradan işlem görüyor.
TCELL Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne 15,09’dan başlayan Turkcell hisseleri, açılışın ardından 15,17 ile en yükseği kaydetti. Açılışın ardından yaklaşık bir saat sonra 14,89 ile günün en düşük seviyesine inen şirket hisseleri, sonrasında pozitif performans sergiledi. Yıllık bazda %9 kazançlı olan Turkcell hisseleri için teknik açıdan 14,77 – 14,94 destek, 15,22 – 15,33 direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum