Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Evergrande’nin Temerrüde Düştüğüne Dair Raporlar Bitcoin’de Korkuyu Artırdı

Tether rezervleriyle ilgili korkular, yatırımcılarda endişeyi artırdı.
Evergrande’nin Temerrüde Düştüğüne Dair Raporlar Bitcoin’de Korkuyu Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli emlak devi Evergrande’nin gecikmiş kredi ödemelerinde temerrüde düşüp düşmediğine dair çelişkili haberler, Bitcoin’de sert fiyat düşüşüne neden oldu. Haber öncesinde 69.000 dolara kadar yükselen ve tüm zamanların en yüksek zirvesine çıkan BTC, %5in üzerinde geri çekilme yaşadı.

Evergrande Group, Çin’in ikinci en büyük emlak şirketi ve 300 milyar dolara yakın borcu bulunuyor. Küresel piyasalarda olası bir çöküşün, daha geniş bir mali krize yol açabileceğine dair korkular var.

Evergrande’nin ödemesinin vadesinin gelmesinden kısa bir süre sonra, Deutsche Markt Screening Agentur (DMSA), Evergrande’ye karşı iflas davası hazırladığını belirten bir duyuru paylaştı.

Sonrasında ise bir başka medya kuruluşu olan Morning Brew, Evergrande’nin vadesi gelen borcunu ödemediğini ve temerrüde düştüğünü bildirdi. Fiyatlar, ilk düşüşün ardından birkaç saat sonra 64.500 dolar civarında sabitlendi.

Daha sonrasında Evergrande’nin uluslararası USD tahvil piyasasındaki offshore borç yükümlülüklerinin hiçbirinde resmi olarak temerrüde düşmediği bildirildi. Bazı çevreler, Bitcoin fiyatının, Tether’in rezervlerinin neredeyse yarısının ticari kağıttan oluşmasından dolayı risk altında olabileceğine inanıyor.

Tether, Çinli şirketlere maruz kalsa da, Evergrande’den herhangi bir ticari belgeye sahip olduğunu kabul etmiyor. Bitcoin an itibariyle kayıplarını geri alıyor ve 64.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%